• İstanbul21 °C
  • Ankara23 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

BAYRAM BİTTİ PEKİ ŞİMDİ NE YAPALIM?

19 Ağustos 2019 Pazartesi 11:36

Evet bir bayramı daha geride bıraktık. Bayramda bazılarımız aile büyüklerini ziyaret etti, bazılarımız da tatile gitti. Bayram süresince; geleneksel olarak kurulan sofralar, tatlılar, baklavalar, börekler, şekerler, çikolatalar, geri çevrilemeyen ikramlıklar, yöresel yiyecekler.. Tabii bir de Kurban Bayramı’ndan dolayı sofralarımızda miktarı ve sıklığı artan kırmızı et. Tatilde ise açık büfeler.. Eğer yedikleriniz biraz fazla kaçtıysa, bunları nasıl dengeleyeceğiz? Bunun için neler yapabiliriz?

Her zaman olduğu gibi sağlıksız, kısa süreli, hızlı yöntemlere asla başvurmuyoruz. Eski beslenme düzenimize dönüyoruz, akşam yemeklerini daha hafif geçiriyoruz. Zaten bayram boyunca kırmızı et tüketimi arttığı için öğünlerimizi sebze yemeği ağırlıklı ve daha hafif geçirebiliriz. Kırmızı et tüketimini azaltıp beyaz et (balık, tavuk) tüketmeye çalışın. Büyük kısıtlamalara gerek yok, yeter ki aynı iradeyle ve azimle devam edin. Rafine şekeri kısıtlamanın tam vakti çünkü bayramda ya da tatilde yeterince tüketmiş olabilirsiniz. Rafine şeker yerine meyve tüketebilirsiniz.

Bayram boyunca sadece yemek ve öğün saatlerimiz değil, uyku düzenimizde de bozulma yaşanabiliyor. Öğün düzenimizi düzenlerken uyku düzenini de yeniden kurmaya çalışın. Çünkü sadece sağlıklı besinler tüketmek yeterli olmaz. Sağlıklı yaşamın altın anahtarı düzen ve dengedir.

En önemlisi de azalan su tüketimi için günlük yeteri miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin. Ortalama olarak günlük 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Kişilerin günlük alması gereken su miktarları farklılık gösterebilir(Günde vücut kilogramı başına 30-35 ml olarak hesaplanabilir).

Günlük fiziksel aktivitenizi artırın. Haftanın 3-4 günü sevdiğiniz ve size uygun olan bir aktivite yapabilirsiniz. Günlük ortalama 45 dakikalık yürüyüşler yapılabilir.

Herkese sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 375 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim