• İstanbul24 °C
  • Ankara26 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

BU PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM!!

10 Aralık 2018 Pazartesi 08:59

Herkese merhaba. Bu haftadan itibaren Seydişehir Posta’sında siz değerli okuyucularla sağlıklı beslenme ile ilgili yazılarımı paylaşacağım.

Birçoğumuz fazla kilolarımızdan şikayetçiyiz ve hayatımızda en az 1 kez diyet yapmaya çalışmışızdır. “Bu hafta sonu da istediğim gibi yiyeyim, tamam bu sefer son, bir daha yemeyeceğim, ağzıma sürmeyeceğim! “Bu pazartesi diyete başlıyorum!” bunlar genelde çevremizde diyet yapmaya çalışanlardan duyduğumuz cümleler.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine dayanan bir incelemeye göre, Türkiye obezite de dünya sıralamasında 4. ülke olarak yer alıyor. Türkiye'deki her 3 kişiden birinin obez olduğu belirtilen incelemede, obez nüfus içindeki kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğu belirtildi.

Her pazartesi başlanan diyetler ve daha hafta sonunu görmeden bozulan sözler, programlar. Peki siz kaç kere diyete başladınız? Hep bir kısır döngü gibi değil mi! Sizce de artık bu kısır döngüyü kırmanın vakti gelmedi mi? Diyet nedir? Bizim diyete yüklediğimiz anlamlar nelerdir? Diyet denildiğinde çoğumuzun aklına yasak, neredeyse aç dolaşmak, belli yiyecekleri asla yememek geliyor. Tüm bunlara bakarak sizce de bu durumda diyete karşı bakış açımızın değişmesi gerekmiyor mu?

Diyet kelimesi Yunanca “diaita” dan türemiştir. Diaita “Yaşam Tarzı” anlamına gelmektedir. Sağlıklı beslenme ömür boyu uygulanabilir, sürdürülebilir ve kişiye özel olmalıdır. Sizlerle de her hafta sağlıklı beslenme nedir, nasıl yaşam tarzı haline gelir. Bu konular hakkında konuşacağız.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 839 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim