• İstanbul23 °C
  • Ankara20 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

ÇOCUK BESLENMESİNDE PROTEİNLERİN ÖNEMİ

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:48

Herkese merhabalar. Evet okul çağı çocuklarda beslenme yazı serimiz devam ediyor. Geçtiğimiz hafta okul çağındaki çocuklarda beslenmeyi etkileyen faktörler ve sağlıklı beslenmede davranış değişikliği için neler yapılabilir konularından bahsetmiştik. Bu hafta da çocukların sağlıklı beslenmesinde proteinlerin öneminden konuşacağız.

Çocukların sağlıklı gelişimleri için gün içerisinde yeterli enerji ve protein almaları gerekir. Bunun için protein, karbonhidrat içeren besinlerden, yağ, meyve ve sebzelerden tüketmelilerdir.

Protein grubuna et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran gibi) girer. Çocuğun protein ihtiyacının karşılanması için günde 1 yumurta, 2 bardak süt veya yoğurt, 2-3 köfte kadar et, tavuk ya da balık veya bunların yerine 1 porsiyon kurubaklagil (mercimek, kuru fasulye, nohut gibi) alması yeterlidir. Bu yiyecekler gün içinde ana ve ara öğünlere bölüştürülerek tüketilmelidir. Yiyecekler değiştirilerek verilmelidir. Örneğin bir gün köfte verildiyse, diğer gün yerine balık veya tavuk verilebilir.

Demir, çinko ve B12 vitamini özellikle kırmızı ette bulunduğundan çocuklara düzenli aralıklarla kırmızı et verilmesi gereklidir. Bunun yanında diyetin kalsiyum içeriği de yeterli olmalıdır. Bu nedenle tüm çocukların süt ve süt ürünlerini başta yoğurt ve peynir olmak üzere yeterli miktarda tüketmesi gerekir. Ancak pek çok ülkede yapılmış olan çalışmalarda hem okul çocukluğu hem de ergenlik döneminde kalsiyum alımının önerilen miktarın çok altında kaldığı (ortalama olarak günlük gereksinimin yarısı kadar alındığı) tespit edilmiştir. Bundan dolayı çocukların bu besinleri tüketilmesi desteklenmelidir.

Çocukların daha hızlı büyümesini sağlayacağı düşünülerek çocuğu sadece proteinden zengin gıdalardan beslemek yanlıştır. Bu durumda proteinler enerji kaynağı olarak kullanılacaktır. Bunu önlemek için günlük beslenme içeriğinde yeteri kadar karbonhidrat (tahıllı gıdalar, meyve) ve yağ bulunmalıdır.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bu yazı toplam 347 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim