• İstanbul27 °C
  • Ankara21 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

ÇOCUK BESLENMESİNDE TEKNOLOJİNİN ETKİSİ

28 Ekim 2019 Pazartesi 16:43

Hayatımızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte giren televizyon, bilgisayar, internet, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayar oyunları gibi teknolojik aletlerin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bunların olumlu ve olumsuz birçok etkisini görmekteyiz. Özellikle de çocuklarda. Oyun çocukluğu döneminden başlayarak özellikle de okul çocukluğu döneminde bunların beslenme üzerine etkisi daha belirgin hale gelir. Olumlu etkilerinin yanı sıra birçok olumsuz etkileri de vardır. Artık ek besine geçen bebeklere dahi hayatlarında ilk defa yiyecekleri besinleri yedirirken televizyon ya da telefonlardan bir şeyler izletilerek yemekleri yediriliyor. Bu durumlar düşünüldüğü zaman teknolojinin beslenme üzerine olumsuz etkisi çok da göz ardı edilecek bir durum gibi gözükmüyor. Çocuk sağlığını olumsuz olarak etkileyen ve obeziteye yatkınlık oluşmasında etkileyen en önemli faktörlerden biri hayatımızdaki teknolojinin orantısız kullanılmasıdır. Ayrıca çocukların göz, beyin ve zeka gelişimi, omurilik, iskelet sistemi sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Televizyon, internet ve sosyal medyanın kullanımında;

1. Sağlıksız yiyeceklerin reklamının yapılması

2. Hareketsizliğe neden olması,

3. Televizyon izlenirken daha fazla yiyecek tüketilmesi

4. Uyku düzeninin bozulması

gibi faktörlerden dolayı obeziteye zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca bunların fazla kullanımı çocukların beslenmesini de dolaylı olarak etkileyen stresle ilişkili duygu durum bozuklukları, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi durumların artmasına yol açmaktadır.

2 ile 6 yaş arasındaki çocukların televizyon izlemeleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi araştıran 12 çalışmanın sonucuna göre; televizyon izleme ile sebze, meyve ve lif tüketimi arasında belirgin bir negatif durum olduğu ve televizyon izleme süresi ile enerji ve yağ alımının ve atıştırma miktarının arttığı ve kalsiyum alımının azaldığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre televizyon izlemenin çocuk beslenmesi üzerine etkileri; sebze, meyve ve lif tüketimini azaltır, daha fazla enerji alımına, atıştırmaya, şekerli ve tuzlu gıda tüketimine neden olur, toplam alınan yağ ve trans yağ miktarında artışa neden olur, süt ve kalsiyum tüketimini azaltır. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından birisi de 1 saat bile televizyon izlemenin çocukların beslenme alışkanlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğudur. Her bir saat fazla televizyon izlemenin çocuklarda enerji alımını 167 kalori artırdığı saptanmış.

Çocuk beslenmesinde bu olumsuz etkileri azaltmak için çocukların teknolojik cihaz kullanım süreleri sınırlandırılmalı ve içerikleri kontrol edilmelidir. Yemeğin yenildiği ortamda çocuğun dikkatini dağıtacak televizyon, tablet, bilgisayar ve internet olmamalı, varsa da kapalı olmalıdır. Aile üyeleri bu konuda bilgi sahibi olmalı, hassasiyet göstermeli ve ailede farkındalık sağlanmalıdır.

Herkese sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 11460 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim