• İstanbul19 °C
  • Ankara17 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

ÇOCUKLARDA SEBZE-MEYVE TÜKETİMİ

30 Eylül 2019 Pazartesi 08:58

Herkese merhabalar. Evet okul çağı çocuklarda beslenme yazı serimiz devam ediyor. Geçtiğimiz hafta okul çağındaki çocuklarda proteinin öneminden bahsetmiştik. Bu hafta da çocukların sağlıklı beslenmesinde sebze meyve tüketiminin öneminden konuşacağız.

Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocukların düzenli olarak sebze ve meyve tüketmesi gereklidir. Yeterli miktarda meyve ve sebze yemesi çocuğun yeteri kadar lif almasını sağlayarak kabızlığı önleyecektir.

Meyve ve sebzelerin tüketiminin faydaları:

Vitamin ve mineral (mikrobesinler) ihtiyacını karşılanmasında yardımcı olur. Bedensel ve zihinsel gelişimine için önemlidir.

Bağırsak mikrobiyotasını düzenler.

Kabızlığı önler.

Bunlar gibi birçok faydasından dolayı çocukların lifli besinleri tüketmeleri gerekir.

Günde toplam 4-5 porsiyon mevsiminde, taze sebze-meyve tüketilmelidir. Sebzeler ana öğünlerde yemek olarak veya salata şeklinde çiğ olarak yenilebilir. Meyveler ise ara öğünlerde (kahvaltı ile öğle yemeği arasında, ikindi vakti ve yatmadan 1-2 saat önce) tüketilebilir.

Ayrıca sağlıklı olan ve dengeli beslenen çocukların dışarıdan ek vitamin ve mineral desteği almasına gerek yoktur. Sebze ve meyveler mevsiminde tüketilmedir.

Tabii sebze yemekleri ve salatalar tüketilirken tamamıyla yağsız düşünülemez. Yağlar hem büyüme ve gelişme için gerekli enerjiyi sağlar, hem de yağda eriyen vitaminlerin emilmesi için gereklidir. Bunun için gereken miktarlarda yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirebilir ve salatalarınıza zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Tüm dünya üzerindeki çocuklar sebze ve meyve tüketmek konusunda sorunlar yaşamaktadır. Özellikle de oyun çocukluğu ve okul çocukluğu dönemlerinde bu tutum daha belirgin hale gelmektedir. Yapılan çalışmalar;

Ailenin haftada 4 veya daha fazla öğünde sebze ve meyve tüketmesinin,

Evde sebze ve meyve bulundurulmasının,

Annenin yeme konusunda baskıcı tutum izlememesinin ve şefkatli olmasının,

çocuğun sebze ve meyve tüketmesi konusundaki en önemli pozitif belirleyiciler olduğunu göstermektedir.

Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için günlük, mevsiminde, taze sebze ve meyve tüketmelerine dikkat edilmelidir.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim