• İstanbul19 °C
  • Ankara17 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

DEMİR-2

02 Mart 2019 Cumartesi 11:48

Demir eksikliği günümüzün önemli ve yaygın sağlık sorunlarındandır. Geçtiğimiz hafta demir eksikliğinin vücudumuza etkilerini ve demir içeriği yüksek besin kaynaklarını yazdık. Peki bu kaynaklardan ne kadar yararlanabiliyoruz? Vücudumuza yeteri kadar demir alabiliyor muyuz, bunun için neler yapmalıyız?

60 kg ağırlığında bir kadının günlük beslenmesinde sabah 2 yumurtadan omlet, öğlen kurubaklagil yemeği, ara öğününde 10 adet badem ve akşam 4 köfte tercih ettiğinde; günlük alınan demir miktarı maksimum 12-15 mg’a kadar çıkabilmektedir. Görüldüğü üzere; gıdalarla demir kazanmak sandığımız kadar kolay değildir. Düzenli ve özenli bir şekilde demirden zengin bir beslenme programınızın olması gerekmektedir.

Demir emilimini arttırmak için, uygulaması kolay, en etkili yöntem demirden zengin besinleri C vitamini kaynakları ile birlikte tüketmek olacaktır. Çünkü C vitamini içerdiği askorbik asit sayesinde demirin vücutta emilimine destek olur. Kahvaltıda bol sebzeli bir omlet ya da yumurtanın yanında maydanoz, kırmızı etin yanında limonlu bol yeşillikli bir salata ile yumurta ve etteki demirin emilimi artacaktır.

Demir emilimini azaltan durumlar ise demir ile birlikte çay ve kahvenin tüketilmesidir. Yapılan çalışmalar; demir ile birlikte alınan kafeinin demir emilimini %70’lere kadar azalttığını gösterir. Bu nedenle çay veya kahveyi yemeklerden en az 45-60 dakika önce veya sonra olacak şekilde tüketmeye özen gösterin. Bir diğer durum ise kepekli ekmek tüketimidir. Kepek bağırsak hareketlerini hızlandırarak demirin bağırsaklarda emilmesi için gerekli ve yeterli süreyi vermez. Kepekli ekmek yerine tam buğday, çok tahıllı ya da çavdar ekmeğini tüketebilirsiniz.

Ortalama 70 kg ağırlığında bir insanda sadece 3-4 gram kadar demir rezervi bulunur. Bu nedenle besinlerle yeterince demir alınamazsa demir eksikliği görülme ihtimali artacaktır. Demir ve demir depolarınıza (ferritin) 6 ayda bir mutlaka baktırın ve hekiminize gösterin. Demiriniz eksik ise; hekiminiz tarafından önerilen ilaç tedavisini çok düzenli bir şekilde uygulayın ve bu tedaviyi bir beslenme uzmanıyla demir yönünden zengin bir beslenme programıyla destekleyin.

Demir içeren ilaçlarla birlikte süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, demirin bağırsaklardan emilmesini azaltır. Bu nedenle demir ilaçlarını süt ve süt ürünü içeren öğünlerden en az 1,5 saat önce veya sonra alınmasına özen gösterilmelidir. Demir ilaçları ne şişmanlatır, ne de zayıflatır. Bilinenin aksine iştah açmaz, kilo yapmaz. Bu yüzden demir takviyelerinizi ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 420 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim