• İstanbul14 °C
  • Ankara11 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

DEMİR

23 Şubat 2019 Cumartesi 13:12

Demir “olmazsa olmaz”, yani yaşamsal bir mineraldir. Demir, her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Özellikle kan hücreleri oksijen taşıma görevlerini yerine getirebilmek için yeteri kadar demiri mutlaka bulmak zorundadır. Kan hücrelerindeki hemoglobinin esas yapısını demir oluşturur. Demir; hemoglobinin yapısında bulunan, oksijeni akciğerlerinden hücrelere karbondioksiti de hücrelerinden akciğere taşıyan vücudunun kilit sisteminde görevlidir. Demir eksikliği, oksijen üretip taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yeterli üretilemediği anlamına gelir. Bu nedenle vücut oksijeni beyne, dokulara, kaslara ve hücrelere taşımakta zorlanarak yorgun, halsiz ve güçsüz hisseder. Ayrıca beynin, kalbin ve daha pek çok organın da demire ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyduğumuz demir miktarı ise öyle zannedildiği kadar fazla değildir. Yetişkin bir insan vücudunda 5 gram demir vardır. Ne yazık ki çoğumuz vücuda yeteri kadar demiri alamıyoruz. Uzmanlara göre dünya nüfusunun üçte biri demir eksikliği çekiyor. Beşte biri de demir eksikliğine bağlı kansızlık probleminin tehdidi altında.

Demir eksikliği günümüzde önemli ve yaygın bir sağlık sorunudur. Demir eksikliği denilince aklımıza ilk kansızlık(anemi) geliyor. Demir eksikliği önemli bir rahatsızlık olan anemi nedenidir. Ama vücudumuzdaki demir eksikliği sadece anemiye sebep olmuyor. Vücudumuzda birçok farklı soruna da yol açıyor.

Demir eksikliğiniz varsa; yorgunluk ve halsizlik, unutkanlık, bellek zayıflığı, sinirlilik, depresyon, konsantrasyon bozukluğu, tırnak ve saçlarda düzleşip kırılmalar, çarpıntı ve nefes darlığı, bağışıklık sisteminde zayıflık, solgun kuru bir cilt ve ağız çevresinde çatlaklar ile kendini gösterebilir. Bu belirtileri taşıyorsanız, mutlaka rutin kan tetkiklerinizi yaptırarak doktor muayenesinden geçin.

Kadınların demir gereksinimleri erkeklere göre daha fazladır. Her ay adet kanamaları nedeniyle kadınlar düzenli kan kaybı yaşadıklarından demir gereksinimleri erkeklere göre neredeyse 2 kat fazladır. Erkeklerin günde 10 mg demir alımı önerilirken, kadınlarda günlük önerilen demir alımı 18 mg’dır. Ayrıca bazı durumlarda gereksinim artmaktadır. Gebelik döneminde 27 mg, ergenlik döneminde 15 mg, çocukluk döneminde 10 mg’dır.

Demir zengini besinlerin başında sakatatlar ve kırmızı et gelir. Sakatatlar ve kırmızı et kadar olmasa da yumurta sarısı, balık ve tavuk da demirin güçlü kaynakları arasındadır. Hayvansal besinlerde bitkisel besinlere oranla hem demir oranı daha fazla, hem de demir emilebilirliği daha yüksektir. Bitkisel demir kaynakları arasında ise; kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, üzüm, pekmez, kuruyemişler, kuru kayısı gibi besinler yer almaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 672 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim