• İstanbul4 °C
  • Ankara-7 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

DİKKAT TUZ!

09 Mart 2019 Cumartesi 13:12

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de beklenen yaşam süresinin ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının artışı ile birlikte kronik hastalıklar da artmaktadır. Bu sağlıksız yaşam alışkanlıklarının başında da fazla tuz tüketimi gelmektedir. Bundan dolayı mart ayının ilk haftası farkındalık oluşturması için “4-10 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası”dır.

Tuzun bileşiminde bulunan sodyum, yaşam için çok önemli bir mineraldir. Sodyum kan basıncı, asit baz dengesi, sinir sistemi ve kas dokusunun çalışmasında çok önemli görevler üstlenir. Sodyum bazı besinlerin doğal olarak yapısında vardır.

Aşırı tuz tüketimi; Yüksek tansiyon, kalp, böbrek hastalıkları, obezite, diyabet, bazı kanser türleri başta olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Damarlardaki basıncını artırarak yüksek tansiyon oluşumuna sebebiyet verir, bu da felç riskini artırır. Vücutta su kaybı yani dehidratasyon oluşur. 1 gram tuz vücutta 200 gram su tutar, ödem oluşturur! Fazla sodyum böbreklerimize zarar verir. Kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olarak osteoporoza(kemik erimesi) sebep olur. Fazla tuz asiditenin artmasına sebep olarak mide ülseri, kanseri riskini artırır.

Tuz tüketimi çocuk yaştan itibaren kontrol edilmesi gereken zararlı maddelerin başında geliyor. Tansiyon hastalarının özellikle tuzdan uzak durmaları gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü; günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günlük 5 gram olarak önermektedir. Sofra tuzunun 1 gr’nın yaklaşık %40’ı sodyumdur. Toplam 5-6 g tuz 2000-2400 mg sodyum içerir. Türkiye’de ise tuz aşırı miktarda tüketilmektedir. Bölgelere göre farklılık görülmekle birlikte günlük tüketim genel olarak önerilenin 3 katı kadardır. Sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 5 gram iken Türkiye’deki günlük tuz alımı ortalaması kişi başı yaklaşık 15 gramdır.

Hazır soslar ve çorbalar, et suyu tabletleri, paketli gıdalar, tuzlanmış kuru yemişler, turşu ve salamura besinler, konserve ürünler, gazlı/gazsız mineralli içecekler gibi işlenmiş ürünlerin tuz içeriği yüksektir ve bunlar dikkatli tüketilmelidir.

Tuzu azaltmanın yolları ise: Sofrada tuz kullanmayın, yemeklere az tuz ekleyin. Daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tüketin. Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin. Salamura ya da konserve ürünleri çok az tüketin ve tüketmeden bir gece suda bekleterek tuz içeriğinin azalmasını sağlayın. Yemeğin lezzetini artırmak ve daha az tuz eklemek için baharatlardan bol bol faydalanın. Satın aldığınız besinlerin etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içeren yiyecekleri tercih edin. Etiketlerde; karbonat, kabartma tozu, disodyum fosfat, mono sodyum glutamat (MSG), NaCI, tuz, sodyum askorbat, sodyum kazeinat, sodyum sitrat, sodyum nitrat, sodyum sülfit gibi bilgiler o yiyecekte tuz ya da sodyum olduğunu gösteren bilgilerdir. Sağlığınız için; az miktarda fakat İYOTLU tuz tüketin. İyotlu tuz; zeka geriliğini ve beyin hasarını önler. Besinlerin bileşiminde sodyum bulunması nedeniyle hazırlama ve pişirme sırasında mümkünse tuz ilave edilmemelidir. İlave edilecekse iyotlu tuzu yemeklerin pişmesine yakın ya da piştikten sonra ekleyebilirsiniz. Sofra tuzu ve deniz tuzunun farkı ise deniz tuzunun mineral oranları farklı olmasıdır. İçindeki sodyumun etkileriyse aynıdır. Her tuz dikkatli kullanılmalıdır. Bilmediğiniz markaların ürünlerini denemeyiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 487 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim