• İstanbul24 °C
  • Ankara23 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

DÜNYA SU GÜNÜ

23 Mart 2019 Cumartesi 09:26

 

1993 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda alınan kararla her yıl 22 Mart Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Su Raporu'na göre dünya üzerinde 2 milyar insanın temiz suya düzenli erişimi yok. Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO'nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporu'na göre iki milyar insanın temiz su kaynaklarına düzenli erişimi yok, 4,3 milyar insan sıhhi tesisat kullanmıyor. Su kaynaklarının kısıtlı olması ve artan çevre kirliliği nedeniyle 2050 yılına kadar bu sayının artması bekleniyor. Oysa sağlıklı ve temiz içme suyu temel bir insan hakkı olarak kabul ediliyor. Cenevre'de açıklanan Dünya Su Raporu farklı nedenlerle ayrımcılığa maruz kalan grupların temiz suya erişim konusunda da sıkıntı yaşadığını ortaya koyuyor. Buna göre özellikle cinsiyetleri, yaşları, sosyo ekonomik durumları, etnik kökenleri, dinleri ve dilleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalan gruplar, temiz su ve sıhhi tesisatlara erişim konusunda diğer gruplara göre daha dezavantajlı durumda.

Temiz içme suyu içmek herkesin hakkı ve bu konuda hepimize görevler düşüyor. Unutmayalım ki Türkiye’de; yılda kişi başına düşen 1519 m3’lük su miktarı ile “Su sıkıntısı çeken ülkeler” arasındadır.

Dünyanın en önemli konusu, SU! Herkes sık sık yeterli miktarda su içmesi gerektiğini biliyor. Peki ya su tasarrufu konusu? Su kaynakları sınırlı, ihtiyacımız ise bitmez tükenmez seviyede. Nüfusumuz arttıkça ona olan ihtiyacımız artıyor... Su tasarrufu için; 1. Meyve ve sebzeleri akan suyun altında değil, bir kap içinde yıkamayı deneyebilirsiniz. 2. Sıcak su derecesini ayarlayan termostatta derecenin çok yüksek kullanılmaması akan sıcak suyu ılıştırmak için kullanılan soğuk suyu azaltacaktır. 3. Lavabo ve banyolarda ellerimizi yıkarken köpürtme sırasında, diş fırçalarken su kapalı olmalıdır. 4. Yeterli imkan varsa yağmur suyu depolama sistemleri kurulabilir. Unutmayın! Suyun her damlası çok değerli...

Dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasına teşvik olması amacıyla kutlanan Dünya Su Günü’nde farkındalıklarımızın artması, daha yaşanılabilir, gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak dileğiyle..

Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim