• İstanbul16 °C
  • Ankara10 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

İNCİR ZAMANI

02 Eylül 2019 Pazartesi 08:51

İncir (Ficus carica), anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye'den Afganistan'a kadar) olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir. İncir, dutgiller (Moraceae) familyasına dahil olan incir (Ficus) cinsinin içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitkidir. İncirin Dünya’daki en büyük üreticisi Türkiye’dir. Ülkemizde ise en çok Ege bölgesinde özellikle de Aydın’da yetiştirilir.

İncir hem taze hem de kuru olarak birçok kişinin severek tükettiği bir meyvedir. 1 orta boy incir yaklaşık 35-40 kalori içerir. Bununla beraber diyet lifi, mineral, vitamin ve antioksidan içeriğiyle sağlık için yararlıdır. İncir kalp sağlığı, meme kanseri, kolesterol, tansiyon ve kansere karşı koruyucudur ve güçlü bir bağışıklık sistemi için de katkı sağlar.

İncir A, B1, B2, C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, manganez, folik asit sodyum ve potasyumdan zengin bir meyvedir. B vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında yardımcı etken olarak görev alırlar. Bu nedenle metabolizmanın sağlıklı işleyebilmesi için B vitamini çeşitlerinden yeterli oranda alınmalıdır.

Taze incir, özellikle koyu renkli olanları karoten, lutein, tannin gibi birçok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi birçok vitamin içerir. Zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde birçok diğer meyve gibi vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder. Ve kansere karşı koruyucudur.

İçinde bulunan potasyum mineralleri sayesinde tansiyon dengesini korur ve kalp sağlığı için fayda sağlar. Kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyumdan zengin olan incir kemik ve diş sağlığımızı destekler. Ayrıca yüksek potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde insülin salınımı dengeler.

İncir çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. İçerdiği lif sayesinde uzun süreli tokluk sağlar. 1 orta boy incir yaklaşık 1 gram diyet lifi içerir ve buda günlük ihtiyacımızın %6’sını karşılayabilir. İncir, yüksek oranda posa içerir. Yüksek lif oranı sayesinde kabızlığı önler. İncirde bulunan çözünür ve çözünmez posa bağırsak fonksiyonlarını da destekler. İncir bağırsakta var olan iyi bakterileri besleyen ve sindirim sağlığını destekleyen prebiyotikleri içerir. Yüksek posa içeriğiyle doğal laksatif etki göstererek kabızlığın giderilmesine ve önlenmesine destek olur. Kabızlıkta en iyi etki için de posa kaynağı besinlerin bol suyla tüketilmeleri gerekir. Fazla miktarda tüketimi ise bağırsak hareketlerini artırabilir. Porsiyon miktarına dikkat edilmelidir.

Kalorisi ve glisemik indeksi yüksek olduğu için porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tüketilmesi gerekmektedir. 1 adet taze ya da kuru incir, 1 porsiyon meyve demektir. Özellikle diyabetli bireylerin dikkatli tüketmesi gerekir.

Herkese sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim