• İstanbul19 °C
  • Ankara15 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

KAHVALTI

14 Ekim 2019 Pazartesi 09:01

Derslerin yoğunlaşmasıyla birlikte çalışmalarda başladı. Peki derslerdeki başarımızı, dikkatimizi ve algımızı nasıl artırabiliriz? Okul çağı çocuklarının beslenmesinde:

Buradaki başrolümüz; Sağlıklı Beslenme. Başrolün tacı ne peki. Tabii ki: Kahvaltı. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Bugün çocuklarımıza kahvaltı alışkanlığını nasıl ve neden kazandırmalıyız bunu yazıyoruz. Kahvaltı her yaş için çok önemlidir. Özellikle atlanmaması gereken günün en önemli öğünüdür. Gece boyunca aç olan vücut, kahvaltı ile enerji alır ve günün geri kalanı için güç toplamış olur. Yapılmadığı zaman günlük alınması gereken enerji ve proteinin yaklaşık 1/3-1/4'ünü alamaz. Okula gitmeden önce kahvaltı edilmesinin okul performansını, mental durumu ve sınav başarısını olumlu yönde etkilediği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Başka bir çalışmada ise kahvaltıda tüketilen besinlerin içeriği de hafıza ve okul performansını etkilemektedir. İngiltere'de 6-7 yaş grubunda yapılmış olan bir çalışmada çocuklara eşit enerji içeriği olan, fakat farklı glisemik indeksli kahvaltılar verildiğinde; düşük glisemik indeksli öğünle beslenen çocukların bellek ve öğrenmelerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Bu üstünlük kahvaltıdan sonraki 2-3 saat boyunca da devam etmiştir.

Öncelikle çocuklarımıza kahvaltı alışkanlığı kazandırmalıyız. Bunu yaparken onlar için eğlenceli ve lezzetli tabaklar bizlere yardımcı olacaktır. Peki bu tabaklarda neler olmalı. Kahvaltı da neler tüketmeliyiz? Kahvaltı yapmak kadar, kahvaltı da ne tükettiğimiz de önemlidir. Kan şekerimizi hızlı yükseltip, düşüren daha kısa süre tok kalmamızı sağlayan besinler yerine uzun süreli tok kalmamızı sağlayacak besinler tüketebiliriz. Protein kaynaklı yumurta, süt, peynir gibi besinler, vitamin ve mineral deposu sebze ve meyveler, enerji veren ekmek gibi tahıllar.

Buna göre kahvaltıda peynir, tam tahıllı ekmek, yumurta, domates, salatalık, zeytin gibi yiyecekler ile süt, ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerin verilmesi uygundur. Çocuklarımıza kahvaltı alışkanlığı ayaküstü veya yolda giderken yemesi için çocuğun eline bir şeyler tutuşturarak değil, sofrada aile bireyleri ile birlikte yapılmalıdır.

Sabahları okula geç kalındığı zaman bazen ebeveynler çocuklarına harçlık vererek okuldaki kantinden kek, poğaça, bisküvi, meyve suyu gibi yiyecekleri alıp kahvaltı yapabileceklerini söylüyorlar. Ancak zaman kısıtlı olduğunda kahvaltısız göndermek yerine ona daha pratik ve sağlıklı seçenekler hazırlayıp sunabilirsiniz.

Ayrıca çocuk danışanlarımızdan en sık gelen sorulardan ve annelerinin en sık yaşadığı sorunlardan biri: İştahsızlık. Bazı çocuklarda sabah erken kalkıldığı zaman kahvaltı yapmak için iştahları olmayabiliyor. Böyle durumlarda ebeveynler çocuklarını bir şeyler yemeleri için zorlamamalıdır. Bunun yerine okulda yemeleri için pratik ve sağlıklı kahvaltı seçenekleri hazırlayıp verebilirsiniz. Bunlar meyve, süt, evde kendi hazırlamış olduğunuz meyveli yoğurt veya meyveli süt, kuruyemişler, peynirli tost veya sandviç, ayran gibi yiyecekler iyi birer alternatif olabilir.

Her yeni güne keyifli kahvaltılarla başlanması dileğiyle..

Bu yazı toplam 321 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim