• İstanbul14 °C
  • Ankara11 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

KALBİ OLAN SEBZE ENGİNAR

27 Nisan 2019 Cumartesi 10:21

Bahar mevsiminin gelmesiyle doğa kendini yeniliyor, tazeliyor. Bu mevsimde doğanın kalbi olan sebze ve meyveler de çeşitleniyor. Doğa için kendini yenileme zamanıysa, vücudumuz için de soğuk kış günlerinden sonra arınma zamanı gelmiş demektir. Tam da bunun için mevsiminde çıkan güzel sebzelerden biri olan ‘Enginar’ı konuşucaz bu hafta.

Vücudumuzun arınması, tazelenip, yenilenmesi deyince akla ilk gelenlerden biri karaciğerimizdir. Karaciğer vücudun en ağır ve en büyük organıdır. Yerine getirdiği görevler nedeniyle de vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Karaciğerimiz; protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, ilaçların, birtakım elementlerin, toksik ve zehirli bazı maddelerin vücutta metabolize edilmesini sağlar. Aslında bir nevi süzgeçtir. Karaciğerin yenilenme özelliği vardır. Ancak bu yenilenmeyi gerçekleştirebilmesi için beslenmemizde de bazı değişiklikler yapmamız gerekir. Bunun için de günlük beslenmemizde de dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de sebze ve meylerden yeteri miktarda almaktır.

Sebzelerin içinde ise kalbi olan bir sebze olan enginar içeriğindeki faydalı bileşikler sayesinde karaciğer sağlığımızı desteklemektedir. Enginar; doymuş yağ oranı çok düşüktür. Kolesterol içermez. Posa içeriği yüksektir. Fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, manganez, niasin, demir, A, B1, B2, B6, C, E ve K vitaminlerinden oldukça zengindir. Tabi enginarın faydaları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Karaciğer sağlığı başta olmak üzere, kan şekeri dengesi, sindirim sistemi sağlığı gibi durumlar üzerinde faydaları bulunduğu belirtilmektedir.

Enginarda bulunan “Cynarin” adlı madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder, kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Safranın kolay akışını sağlar. Safra salgılanmasının artışına etki ederek hazımsızlık ve diğer sindirim şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Safra kesesinde taş oluşmasını önler. Lif yönünden zengin olmasıyla, tokluğu sağlar, sindirim sistemine yardımcıdır ve diyabetik hastalarda önemli bir kan şekeri dengeleyicisidir. Yapısında bulunan potasyum minerali, vücutta ki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler. İçeriğinde bulunan kersetin, silymarin ve gallik asit, antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur. Ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enginar, böbreklerdeki üre konsantrasyonunu artırarak diüretik(idrar söktürücü) etki oluşumuna yardımcı olabilir.

Düşük kalori ve yağ oranıyla diyetlerde rahatlıkla tüketebileceğiniz besinlerdendir. 100 gram enginar ortalama 50 kalori içerir. Özellikle bahar aylarında taze olarak ulaşabildiğimiz enginarı, haşlayıp salatalara ekleyerek, zeytinyağlı yemek olarak ya da pirinç-bulgur karışımı ile içini doldurup dolma haline getirerek yapraklarından da faydalanabilirsiniz. Kalbi olan bu güzel sebzeyi beslenmenize eklemeyi unutmayın.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 454 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim