• İstanbul19 °C
  • Ankara15 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

KALP SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ!

20 Nisan 2019 Cumartesi 11:07

Kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derece nedenidir. Son veriler dünya nüfusunun %25’inin kalp damar hastalıklarından etkilendiğini ve ülkemizde de en çok görülen hastalığın kalp- damar hastalıkları olduğunu bildiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı ölüm nedeni istatistiklerine göre, ülkemizde ölüme en sık sebep olan hastalıklar sıralandığında kalp ve damar hastalıkları yüzde 40.4’le ilk sırada yer alıyor. 2011’de yapılan Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışması’na göreyse erkeklerin yüzde 6.4’ünde, kadınlarınsa yüzde 9.8’inde anjina pektoris yani kalp-damar hastalığı yakınması saptanmış. Kalp krizi erkeklerde yüzde 2.3, kadınlardaysa yüzde 1.1 oranında. Ülkemizde sigara tüketimi, obezite ve kardiyovasküler rahatsızlıkların görülme oranları oldukça yüksektir. Belirtilen bu üçlüyle ise toplumumuzda kalp krizi görülme oranı diğer ülkelere göre 10 sene daha erken gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde oldukça yaygın kötü bir alışkanlık olan sigara, her 3 erişkinden birinde rastlanan hipertansiyon(yüksek tansiyon), 10 erişkinden birinde gözlenen şeker hastalığı, sağlıklı olmayan beslenme alışkanlığı, hareketsiz yaşam, obezite, kolesterol, trigliserit ve LDL kolestrol yüksekliği, yüksek kan basıncı, hava kirliliği ve aşırı stres gibi durumlar kalp rahatsızlıklarının nedenleridir. Sizde de eğer bu durumlardan bir veya birkaçı varsa kalp sağlığınıza daha da dikkat etmeniz gerekir. Peki kalp sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı, ideal kilo aralığında olunmalı. Sigaradan uzak durulmalı. Daha aktif bir yaşam tarzı tercih edilmeli, günlük fiziksel aktiviteler artırılmalıdır. Günlük 10 bin adım atılmalı. Fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır. Hızlı zayıflatan diyet programlarından uzak durulmalıdır. Akdeniz diyeti bir beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Günlük yeteri miktarda sebze ve meyve tüketilmeli. Fazla yağlı et ve yemeklerden kaçınılmalıdır. Kırmızı et tüketiminin haftada ikiden fazla olmamasına özen gösterilmelidir. Kurubaklagil, beyaz et tüketimine, özellikle haftada 2 kez omega 3 kaynağı olan balık yenmesine dikkat edilmelidir. Günlük yeterli miktarda süt ve süt ürünleri ve tahıl grubu tüketilmelidir.

Kalbinizi sağlıkla ve sevgiyle beslediğiniz günler dilerim..

Bu yazı toplam 605 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim