• İstanbul4 °C
  • Ankara-7 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

KANSER VE BESLENME

09 Şubat 2019 Cumartesi 08:47

Geçtiğimiz günlerde 4 Şubat Dünya Kanser Günü’ydü. Görülme sıklığı her geçen gün artan kanser, kalp hastalıklarının ardından hala tüm dünyada ikinci ölüm nedeni. Kanser yapan nedenlerin başında sigara gelirken ikinci sırada beslenme alışkanlıkları geliyor. Ne yediğimiz ve yediklerimizi nasıl pişirdiğimizin önemi de giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar'ın neden olduğu ölümlerin 5'te 1'i kanser kaynaklı.

Kanser, vücut dokularını bozan, vücuttaki organların işlevini yapamamasına neden olan anormal hücre büyümesi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde ve dünyada her geçen gün artmaktadır, 2020 yılında yıllık kanser hastası sayısının 15 milyondan fazla olacağı tahmin edilmektedir. Ölümlerin önlenmesinde ise en önemli yol erken teşhistir. Erken teşhis hayat kurtarır. Bu yüzden de şüphe duyduğunuz durumlarda ertelemeden hemen doktora başvurun.

Kanser oluşma nedenleri ise, tam olarak belirlenememiştir. Kansere neden olan etmenler olarak; virüsler, kimyasallar, yaşam şekli, çevresel ve genetik etmenler düşünülmektedir. Genetik faktörler kadar yanlış beslenme de kansere yol açan nedenlerden biridir. Buna sebep olan beslenmeyle ilgili faktörler arasında; yanlış besin seçimi ve kötü beslenmek, aşırı kilolu olmak ve fiziksel aktivitede yetersizlik yer alır. Yapılan çalışmalar; beslenmenin, çoğu kanserde % 10 ile % 70 arasında etkili olduğunu göstermektedir. Henüz genlerimizde bulunan şifreleri değiştiremesek de, beslenmemizi düzenleyerek kanserden korunabiliriz. Çünkü yapılan araştırmalar kanserin kalıtımsal faktörler yanında çevresel etkenlerden oluştuğunu belirtiyor.

Kanser riskini arttıran faktörler: sigara içmek, bakteri ve virüs enfeksiyonlarının hızlı gelişmesi, çok miktarda yapay kimyasallarının alınması, aşırı alkol alımı, radyasyona maruz kalma, düzensiz yaşam, aşırı yağ ve yağlı besin alımı, taze sebze ve meyvelerin az alınması, posalı (lifli) besinlerin az alımı, olumsuz çalışma koşulları, tuzlanmış, tütsülenmiş, dumanlanmış besinlerin aşırı alımıdır. Yapılan araştırmalar kızartılmış besinler, yağlı et, rafine şeker ve aşırı tuz tüketiminin ise kanser riskini arttırdığını göstermektedir.

Kanser riskini azaltmak için: Tam tahıl ve kurubaklagil tüketiminizi artırın. Renkli beslenin ve sebze(3 porsiyon) ve meyvelerden(2 porsiyon) günde 5 porsiyon tüketin. Probiyotikleri tüketmeye özen gösterin. Yağ alımının azaltın, yemekleri az yağla pişirin, et yemeklerini yağ eklenmeden kendi yağında pişirin, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Özellikle yağ içeriği yüksek ve işlenmiş kırmızı et tüketimi sınırlandırın. Kırmızı et yerine balık, tavuk, kuru baklagiller tercih edin. Et işlenmemiş kırmızı et olsa bile haftada 2 den fazla, bir kerede 80-90 gramdan fazla tüketmeyin. Tüm alkollü içecekleri hayatınızdan çıkarın veya azaltın. Alkol tüketimi özellikle karaciğer kanserini riskini artırmaktadır. Şekerden alınan enerjinin günlük enerjinin %10’unu geçmemesine dikkat edin. Fazla tuz tüketimine dikkat edin. Egzersiz yapın, hareket edin. Sigara kullanmayın. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. İdeal ağırlıkta olun, BKİ değerini 25 ve altında tutun. Stresten uzak durun.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim