• İstanbul21 °C
  • Ankara21 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

OKUL ZİLİ ÇALDI!!

09 Eylül 2019 Pazartesi 08:41

Merhabalar. Yeni eğitim ve öğretim yılı bu haftadan itibaren başladı. Evet çocuklarla beraber anne, babalar ve öğretmenlerimiz de daha düzenli ve yoğun bir döneme geçiş yaptılar. Okul çağı çocukların büyüme ve gelişmesinin, zihinsel ve sosyal gelişimlerinin hızlı olduğu bir dönemdir. Peki ebeveynler ve öğretmenler bu dönemde neler yapmalı! Sağlıklı beslenme konunun neresinde? Bugün biraz bunun üzerine konuşalım.

ü Çocukların beslenme alışkanlıkları bireysel, ailesel ve çevresel pek çok faktörden etkilenir.

ü Kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik dönemindeki alışkanlıklara temel oluşturur.

ü Yapılan çalışmalarda; çocukların yeterli ve dengeli beslenmesinin bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini ve okul başarılarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.

ü Bunu sağlamak için çocuklara beslenme eğitimi verilmelidir. Bu eğitim sadece söz ile yapılmamalıdır. Ailenin özellikle annenin sağlıklı beslenme konusundaki tutumu çok önemlidir. Anne ve baba beslenme konusunda tutarlı olmalı ve birbirini desteklemelidirler.

ü Çocuklar sadece kendine anlatılanları değil, gördüklerini de örnek alacaktır. Çünkü sadece konuşarak sağlıklı beslenme öğretilemez. Anne, baba ve öğretmenler beslenme konusunda çocuğa rol model olmalıdırlar.

Bugün sizlerle güzel bir çalışmayı paylaşmak istiyorum:

Amerika'da yapılmış bir çalışmada; “Okul çağı ve ergenlik döneminde iken aileyle beraber ne kadar sıklıkta düzenli öğün yenirse, erken erişkin dönemde de o derece düzenli kahvaltı ve akşam yemek yeme alışkanlığının geliştiği; kendi ailesiyle beraber yemek yemenin daha sık olduğu; sebze, meyve, süt, lif gibi faydalı yiyeceklerin daha fazla tüketildiği ve hazır içeceklerin o oranda az içildiği tespit edilmiştir.”

Evet sevgili anne ve babalar buradan yola çıkarak çocuğunuzun öğünlerini geçiştirmemesine dikkat edelim. Evde sizinle beraber geçirdiği kahvaltı ve akşam yemeği öğünlerinde onlarla beraber aynı sofrada olmaya özen gösterelim.

Bu konudaki yazılarımız devam edecektir. Takipte kalın. O zaman yeni dönemin herkese başarı, mutluluk getirmesi dileğiyle..

Bu yazı toplam 425 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim