• İstanbul25 °C
  • Ankara31 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

ÖMÜR BOYU DİYET!

30 Mart 2019 Cumartesi 09:52

Danışanlarımdan arada gelen sorulardan biri “Ömür boyu diyet mi yapacağız?” Eğer diyete karşı bakış açımız yasaklı, sıkı bir listeyse, aç kalarak, kısa süreli uygulamak, hızla kilo vermek, daha sonra istediğimiz her şeyi istediğimiz, sınırsız miktarda yemekse. Evet bu şekilde sürekli diyet yapacağız ve ne yazık ki yaptığımız program çok da uzun süreli olmayacaktır. Bir kısır döngü gibi..

Hep dediğimiz gibi “Diyet parmak izi gibi kişiye özeldir.” Diyet kelimesi “Yaşam Tarzı” demektir. Sağlıklı beslenme ömür boyu uygulanabilir, sürdürülebilir ve kişiye özel olmalıdır. Diyete karşı bakış açımızı değiştirirsek uygularken bazı şeylerin daha kolay değiştiğini ve daha kolay uygulayabildiğimizi göreceksiniz. Buradaki amacımız sadece kilo vermek olmamalıdır. Sadece kilo vermek amaç haline geldiği zaman bunu hızlı bir şekilde yapmak, bu durumdan bir an önce kurtulma isteği artıyor. Bu da kişiyi yanlış yollara yönlendirebiliyor. Zayıflama hapları, çayları, aktarlardan alınan bitki çayı karışımları, arkadaşın diyet listesi, şok diyetler..

O zaman burada yapmamız gereken öncelikli olarak alışkanlık değişimi hedeflenmesidir. Yanlış beslenme alışkanlıklarımızı saptamalı ve onları doğru beslenme alışkanlarıyla değiştirmeliyiz. Bunu yaparken amacımızı alışkanlık değişimi olarak düşünürsek, zaten sonuç kilo kaybı ve sağlıklı yaşam tarzı edinme olarak karşımıza çıkacaktır. Ve bu durum bizim daha sakin olmamızı sağlayıp, sürekli diyetteyim stresinden de uzak tutacaktır.

Diyet motivasyon işidir. Çok sık karşılaştığımız durumlardan biri “Ben zaten daha önceden de diyet yaptım, olmadı. Ben yapamıyorum.” Bu cümleye karşılık; benim de çok sevdiğim cümlelerden biriyle cevap veriyorum. “Geçmiş geçmişte kaldı, gelecek daha gelmedi, anı yaşamak lazım.” Geçmişte yapamadığınız diyetlerin, ilerde de yapabilecek miyim acaba düşüncesini bir kenara bırakın. Ve bugün başlayın. Bu sizi daha stressiz ve mutlu biri yapacaktır. Her pazartesiyi beklemeyin. Çünkü ne kadar bekleyip, ertelerseniz gelmiyor. O zaman bugün kendiniz için bir şeyleri değiştirmeye çalışın.

Evet yukarıda dediklerimiz gibi bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman bu düşünceler değişecek ve sürekli bir motivasyonu kendimize sağlamış olacağız. Böylece sürdürülebilir, severek yaptığımız, sağlıklı beslenerek, ömür boyu diyet yapacağız..

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 462 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim