• İstanbul25 °C
  • Ankara23 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

RAMAZAN’DA SU TÜKETİMİ

18 Mayıs 2019 Cumartesi 16:48

Ramazan’da su tüketimi en çok sıkıntı yaşanan konudur. Ancak en fazla dikkat edilmesi gereken konu da yeteri kadar su içilmesi gerektiğidir. Gün içinde saatlerce susuz kalan vücudumuz için sıvı desteği hayati önem taşıyor. Besinlerin rahat sindirilip, emilebilmesi, kabızlık gibi bağırsak sorunlarının yaşanmaması, vücutta ödem oluşmaması, toksinlerin atılması, vücut ısısının düzenlenmesi ve cilt sağlığının korunması gibi pek çok etmende su etkilidir. Vücudumuzun % 55-75’ini oluşturan su, hayatımızın temel taşlarından biridir. Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir.

Ramazan’da Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Kişilerin günlük alması gereken su miktarları farklılık gösterebilir(Günde vücut kilogramı başına 30-35 ml olarak hesaplanabilir). Zamanın kısıtlı oluşu su içme oranının da azalmasına neden olmaktadır. Tek seferde fazla miktarda su içilmesi mideye fazla yük bindirmektedir. Böyle bir durumda mideye binen yük sudan tamamen vazgeçme sebebi olmaktadır. Bunun sonucunda ise gün içerisinde susuzluk çok büyük bir sorun olmaktadır. İftardan sahura kadar olan süreçte sıvı ihtiyacını karşılamak için aralıklı olarak su içmek çok önemlidir. Genel olarak su tüketimi en az 2-2,5 litre olmalıdır. İftardan sahura kadar 1,5-2 litre, yani ortalama 8-10 bardak su içilmesi gerekir. Sahurda ise ortalama 2-4 bardak su içilebilir. Örnek olarak iftarda oruç açarken 1-2 bardak, iftar sonunda 1-2 bardak, sahur öncesi 2 bardak, sahur sonrası 2 bardak şeklinde, geriye kalan 2-4 bardak iftar sahur arasında iftardan 1 saat sonra çıkılacak bir yürüyüşle içilebilir.

Sıvı olarak başta su olmak üzere çay, bitki çayları, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu gibi içecekler tercih edilebilir. Diüretik etki göstererek vücuttan su atımını kolaylaştıran çay ve kahveyi Ramazan aylarında aşırı tüketmeyin. İftarda komposto ve hoşaflardan alacağınız sıvı da kaybettiğiniz suyu yerine koymanız için size yardım edecektir, Bu hoşaf ve kompostoların şekersiz olanlarını tercih edin. Maden suyu da elektrolit kaybını engellemek için önemli bir destektir. İftar ve sahur arasında gerekli ve yeterli miktarda sıvı aldığınız takdirde ertesi günkü orucunuz hem daha kolay olacak hem de sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

Yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalar daha çok susuzluk hissetmenize ve gün boyu su tüketemediğiniz için de yüksek tansiyon ve ödem gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Turşu, salamura, tuzlanmış kuruyemişler, pastırma ve sucuk gibi şarküteri ürünleri ve hamur işlerinden de kaçının.

Herkese sağlıkla geçen hayırlı, güzel bir Ramazan ayı dilerim..

Bu yazı toplam 1304 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim