• İstanbul19 °C
  • Ankara15 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

SERİNLERKEN DİKKAT

13 Temmuz 2019 Cumartesi 16:45

Sıcak yaz günlerinde hepimiz serinlemek için soğuk içecekler, dondurmalar tercih ederiz. Peki tercihlerimiz ne kadar sağlıklı, vücudumuza etkileri neler. Sizlerle bu hafta son yapılan bir bilimsel çalışmayı paylaşmak istiyorum.

Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içeceğin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını gösterdi. Meyve suyu ve gazlı meşrubatlar gibi şekerli içeceklerin, kanser riskini artırabileceği bildirildi. Sorbonne Üniversitesi'nden Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek (haftada iki kutu=700 ml) tüketmenin, kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığını gösterdi.

Yeni yayınlanan bilimsel Fransız NutriNet-Santé çalışmasında 18 yaş ve üstü 101.257 katılımcı yer alıyor. Bu geniş prospektif çalışmada, şekerli içeceklerin tüketimi, genel kanser ve meme kanseri riski ile pozitif ilişkili bulundu. 100 ml (1 çay bardağı) şekerli içecek (meşrubatlar ve soğuk çaylar gibi) genel kanser riskini %18 ve meme kanseri riskini %22 arttırmaktadır.

Araştırma çerçevesinde yüzde 5'den fazla şeker içeren meyve suyu, meşrubat, meyveli süt, enerji içecekleri, şekerli çay ya da kahve, kanser riskini artıran gruba dahil edildi. Uzmanların, 100 binden fazla kişiyi 5 yıl boyunca takip ettiği araştırmada, günde fazladan 100 mililitre şekerli içecek tüketenlerde, kansere yakalanma riskinin yüzde 18 arttığı gözlendi. Bunun 5 yıllık süreçte her bin kişide 26 kanser vakasına tekabül ettiği belirtildi. Gözlenen kanser vakalarının neredeyse %30'u meme kanseri. Araştırma boyunca gözlenen 2 bin 193 kanser vakasından 693'ünün meme, 291'inin prostat, 166'sının kolorektal kanserler olduğu da ifade edildi. Teesside Üniversitesi'nden doktor Amelia LAKE, "Bu çalışma, şeker ve kanser hakkında kesin bir neden sonuç ilişkisi kurmasa da bugün şeker alımını azaltmaya dönük çabanın önemine ilişkin ayrıntılı resme katkıda bulunuyor." değerlendirmesini yaptı. Okumak isteyenler için araştırmanın ayrıntıları British Medical Journal dergisinde yayımlandı.

Peki biz bu durumda sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz. Bu sıcak yaz mevsiminde sağlıklı bir şekilde nasıl serinleyebiliriz. Öncelikli olarak şeker eklenmiş içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Özellikle gazsız olduğu için az kalorili ve sağlıklı olduğu zannedilen soğuk çayların tüketimine dikkat edin. Bunların yerine taze meyveleri porsiyonlarına dikkat ederek tüketebilirsiniz. Yaz mevsiminde artan meyve çeşitliliğiyle meyvelerin gücünden yararlanabilirsiniz. Taze meyvelerden yapacağınız ev yapımı şekersiz kompostolar, limonatalar sağlıklı güzel birer alternatif olabilir. Dondurmalarda ise yağ, krema ve şeker miktarı yüksek hazır paketli olanlar yerine yine evde yapacağınız dondurmaları tercih edebilirsiniz. Ev yapımı dondurmayı ise yoğurdun içerisine, taze meyveler, kuruyemiş veya şekersiz fıstık ezmesi veya kakao ekleyerek küçük porsiyonlara ayırarak, dondurun. Hem kendimiz için hem de çocuklar için güzel bir alternatif. Afiyet olsun..

Herkese sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 571 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim