• İstanbul24 °C
  • Ankara26 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

SU-2

02 Şubat 2019 Cumartesi 10:41

Geçtiğimiz hafta suyun vücudumuz için öneminden ve ne kadar tüketilmesi gerektiğinden ve hangi grupların su ihtiyacının fazla olduğundan bahsetmiştik. Peki vücudumuzdaki suyun yeterli olduğunu nasıl anlarız?

Yeterli su içtiğinizi anlamanın kolay yolu idrarınızın rengini ve miktarını kontrol etmenizdir. Az miktarda ve koyu sarı renk idrar yapıyorsanız bu yeterli sıvı almadığınızın işaretidir. İdrarınız açık sarı veya beyazsa, berrak ve bol miktarda ise vücudunuz için yeterli suyu tüketiyorsunuz demektir.

Yetişkin bir insan hiçbir şey yapmasa bile bir gün içinde su kaybeder. Bu suyun bir kısmı bağırsak ve böbrekler, bir kısmı ter, bir kısmı da solunum yolu ile vücuttan atılır. Hava sıcaksa, aktiviteniz fazlaysa, bağırsaklarınız ve böbrekleriniz çok çalışıyorsa (ishal, idrar söktürücü ilaçlar gibi) bu kayıplar artar, yerine koymanız gereken su miktarı çoğalır.

Çocuk ve yaşlılara dikkat! Bilinci yerinde birinde vücut, su ihtiyacını susama duygusuyla belirtiyor. Bu ihtiyaç ileri yaşlarda, çocuklar ve ağır hastalık durumlarında bazen fark edilemeyebiliyor. İşte bu nedenle çocuk, yaşlı ve hastalarda susama duygusuna pek güvenmemek gerekiyor. Aslında sağlıklı olanı, susamayı beklemeden vücuda düzenli sıvı kazandırmaktır. Bunun için belirli aralıklarla ve sık sık su içmek gerekiyor.

Öte yandan doğada yararlı olan her şeyin fazlası da zararlıdır. Az içilen suyun zararı kadar gereğinden çok fazla su içilmesi vücutta toksik etki yaratarak su zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Gün içerisinde çay, kahve, meyve suyu, kola, gazlı içecekler gibi içecekleri sıvı olarak tercih etmekteyiz. Su dışında kahve, çay, asitli içeceklerle alınan sıvı suyun yerini almamaktadır. Aksine bu tür içeceklerin fazla tüketilmesi susama hissini baskılayarak, suya olan ihtiyacı azaltmaktadır. Meyve suyu, kola ve gazlı içecekler ise içerdikleri basit şeker oranından dolayı, fazla tüketildiği zaman vücutta yağ artışına sebep olur. Susama hissinin olmaması vücudun günlük su ihtiyacının karşılandığı anlamına gelmez. Özellikle çay ve kahvenin kafein içeriğinden ötürü fazla tüketimi, diüretik etkileri ile vücuttan daha fazla su atılmasına sebep olur. Atılan bu suyun yerine mutlaka konması gerekir. Sağlık için günlük 5-8 fincan çay ve 2-3 fincan kahve tüketimi yeterli olacaktır. Günde 2 şişe maden suyu tüketimi yeterlidir. Fakat sınırsızca maden suyu içmek doğru değildir. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 588 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim