• İstanbul22 °C
  • Ankara22 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

SUYUN VÜCUMUZ İÇİN ÖNEMİ

26 Ocak 2019 Cumartesi 10:09

Dünyanın yaklaşık 4’te 3’ü sularla kaplıdır. Peki ya vücudumuzun? Yaşamın devamlılığı için en önemli kaynak, metabolizmamızın en fazla ihtiyaç duyduğu madde, vücudumuzun % 55-75’ini oluşturan su, hayatımızın temel taşlarından biridir.

Vücudumuzdaki bütün sistemler, organlar ve hücreler, fonksiyonlarını sürdürmek için suya ihtiyaç duyar. Suyun; besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, vücuttaki zararlı maddelerin atılması, sindirim sisteminin çalışması, vücut ısısının denetlenmesi, eklem ve vücut sıvılarının devamlılığı, oksijen ve besinlerin hücrelere taşınması, böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesi, vücut dokuları ve derinin nemlenmesi, çeşitli biyokimyasal süreçlerin gerçekleşmesi, toksinlerin atılması, vücudumuzdaki detoksifikasyon mekanizmaların çalışması gibi sayısız faydası vardır.

Su insan yaşamında oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur. İnsan vücudu besin almadan haftalarca dayanabilmesine karşın, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücuttan % 1-2’lik bir su kaybı bile, harekette düzensizlik, iştahsızlık, sabırsızlık, yorgunluk, kalp atım hızında artma gibi etkilere neden olurken; % 6-7’lik bir su kaybı, baş ağrısı, soluk almada güçlük, konuşma zorluğu, hatırlamada güçlük, kan yoğunluğunda artma gibi sonuçlara neden oluyor. Vücut ağırlığınızın yüzde 10’undan daha fazla su kaybı halsizliğe, tansiyonun düşmesine ve yorgunluğa yol açar. Yüzde 20’den fazlası ise hayatınızı tehlikeye sokar. Bu su azalması dehidrasyon diye adlandırılır ve gün içerisinde hissedilen yorgunluğun sebebi; yaşanan dehidrasyondur. Kısacası su hayattır! Bu kayıp mutlaka yerine konmalıdır.

Diyette olduğu gibi, su ihtiyacımız da kişiye özeldir. Günlük su tüketimi yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları, meslek, yaşam tarzı, fizyolojik süreçler, bulunulan ortam sıcaklığı, mevsimler vb. durumlara bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle “normal iklim şartlarında günlük 30-35 ml/kg su içilmelidir. Çocuk, yaşlı, hamilelerde, ağır egzersiz yapanlarda, bedensel gücü fazla gerektiren işlerde çalışanlarda, ciddi ısı değişiklikleri ile karşı karşıya olunan durumlarda, ateş, ishal, kusma gibi anormal durumlarda, idrar söktürücü haplar ya da laksatif kullanılımında vücudun su ihtiyacı artmaktadır.

 

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 491 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim