• İstanbul24 °C
  • Ankara24 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

VÜCUDUN İKİNCİ BEYNİ BAĞIRSAKLAR

05 Ocak 2019 Cumartesi 11:15

Bugüne kadar birçoğumuz bakterileri "kötü” olarak tanıyorduk. Vücudumuzda yaşayan milyarlarca bakteri var ve bunların birçoğunun aslında sağlığımız için ne kadar faydalı olduklarını biliyor muydunuz? Vücudumuzu, verdiğimiz kararları, stres, kaygı bozukluğu, depresyon ve iştah gibi durumları yönetenin beyin olduğunu biliyoruz. Ancak bunları belirleyen gizlenmiş bir yöneticimiz daha var, vücudumuzun ikici beyni diyebileceğimiz: Bağırsaklarda bulunan bakteriler! Mikrobiyom.

 

Vücudumuzda ortalama 100 trilyon kadar bakteri bulunmaktadır. Bu mikroskobik canlılara Mikrobiyota denir. Ağırlıkları yaklaşık 2-3 kg civarındadır. Sayıları, bir insan vücudundaki hücre sayısından 10 kat fazla! Söz konusu mikrobiyotanın sahip olduğu genetik malzemeye ise mikrobiyom denir. Mikrobiyomda, mikrobiyotadaki bakterilerin sahip olduğu genler sebebiyle, ortalama bir insan vücudundaki genlerin 150 kat fazlası bulunuyor.

 

Bağırsaklardaki bakterileri iyiler ve kötüler olarak ayırabiliriz. İyi bakteriler çoğunlukta ise sorun yok. Fakat iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulmuş ise; obezite, depresyon, iştah artışı, deri hastalıkları(akne, egzama gibi), kronik yorgunluk, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser, sızıntılı bağırsak sendromu, kan enflamasyon düzeyinde artış görülme olasılığı artıyor.

 

Bu tür rahatsızlıkları önlemek için bağırsak sağlığına dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için

bağırsaklara zarar veren; antibiyotikler, yüksek şeker, fruktoz ve yağ içeren beslenme alışkanlıklarından, fazla miktarda kırmızı et, fast food tarzı yiyeceklerden, aşırı stresten, beyaz un ve alkolden uzak durmalıyız.

 

Sağlıklı bir bağırsak sistemi için; Akdeniz diyeti tarzı beslenin. Prebiyotik besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Bağırsak dostu probiyotik bakterileri unutmayın. Düzenli egzersiz yapın.

 

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim