• İstanbul16 °C
  • Ankara10 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

YARIYIL TATİLİNDE BESLENMEYE DİKKAT!

19 Ocak 2019 Cumartesi 09:07

Evet bu hafta itibariyle yarıyıl tatili başladı. Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize şimdiden iyi tatiller. Tatilin verdiği özgürlükle gece geç saatlere kadar bilgisayar, televizyon ve cep telefonu başında geçirilen zaman, bunlara bağlı fiziksel aktivitenin azalması, daha sık "bir şeyler atıştırma ihtiyacı", sinema ve gösterilere gidildiğinde alışveriş merkezlerinde yenen sağlıksız yemekler ve fast food tüketiminin artması birçok ailenin karşılaştığı bir durum. Peki ebeveynler bu durumlarda neler yapmalı.

1 - Uyku ve beslenme düzenine dikkat edin: Uyku ve beslenme düzeninin değişmesi öğrenme gücünü düşürür. Çocukların eğitim döneminde kurduğu uyku ve beslenme düzeninin, tatil döneminde bozulmaması önemlidir. Gece uykuya yatış, sabah uyanış saatini 1 saat ileri atmak küçük esneklikler gibi görülse de, genel olarak beslenme ve uyku düzenindeki büyük değişimler, çocuğun eğitim dönemi başladığında okula adaptasyonunu zorlaştırır. Uyku ve beslenme düzeni bozulan çocuğun bilişsel işlevleri de etkilenmekte, öğrenme gücü düşmektedir.

2 - Kahvaltıyı çok geç saatlere bırakmayın ve atlamayın: Kahvaltıda kaliteli protein kaynakları olan yumurta, peynir, süt grubunun, zeytin ve ekmeğin olmasına özen gösterin. Sebzeli omletler yaparak vitamin, mineral, lif ve protein ihtiyacını hep bir arada almasını sağlayabilirsiniz. Sevdiği yiyeceklerle renkli, eğlenceli tabaklar hazırlayın. 3 - Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın: Böylece öğünlerde porsiyon miktarlarındaki artışı ve gece geç saatlerdeki atıştırma isteğini azaltın. Evde abur cubur bulundurmayın. Onların yerine ara öğünlerde yoğurt, süt, kuruyemiş, taze ve kuru meyveler tercih edilebilir. 4 - Günlük sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edin. Meyveler genelde sevilip tüketilen besinlerdir. Sebzelerde ise yedikleri daha çok tercih edilebilir. Yemedikleri sebzelerde ise beğenmediği pişirme yöntemi dışında farklı bir yöntemle sevmeleri sağlanabilir. 5 - Bunları beraber yapın. Sevdiği, yapabileceği yemekleri ya da sağlıklı atıştırmalıkları. Örneğin birlikte bir keki yapmanızın verdiği mutlulukla ve kendisinin bir şeyleri başarma hissiyle yediği 1 dilimde, hazır kekten yediği 2-3 dilime göre daha çok tatmin olur. 6 - Birlikte hareket edin. Fiziksel aktiviteye teşvik edin. Çocuğunuzu bir spor kursuna gönderebilir, evde onlarla birlikte dans edip hareketlerini artırabilirsiniz. Spor çocuğunuzun sosyal ve psikolojik yönden gelişimine de yardımcı olur. 7 - Sevdiği yemekleri sağlıklı hale getirin. Dışarda yemek yenilecekse yemeğin yanına salata ve gazlı içecek yerine ayran ya da taze sıkılmış meyve suları da söyleyin. Ekstra yağ ve tuz eklenmemesine dikkat edin. Sevdiği fast food tarzı yiyecekleri daha sağlıklı bir şekilde evde yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuza bu bilinci vermiş de olursunuz. Çocuklarınıza sağlıklı beslenme bilincini onlara bunu sevdirerek yapın. Sevmediği bir besini zorlayarak değil, seveceği başka bir yolla yedirmeye çalışın, porsiyon büyüklüklerinde mide hacimlerinin sizinkiler kadar olmadığını unutmayın ve onlara daha fazla yemeleri için zorlamayın.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 452 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim