• İstanbul24 °C
  • Ankara26 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

YOLCULUKTA BESLENME

01 Temmuz 2019 Pazartesi 08:47

Okullar kapandı. Yaz tatili başladı. Birçoğumuz tatil için seyahat rotasını belirledi bile. Peki daha rahat bir yolculuk için öncesinde ve yolculuk esnasında nasıl beslenmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz.

Yolculuk esnasında mide bulantısı, mide ve bağırsak problemleri en sık karşılaşılan durumlardır. Bunları en aza indirmek veya bu durumları yaşamamak için dikkat etmemiz gerekenler:

Yolculuk öncesinde; kurubaklagiller gibi gaz yapıcı yiyeceklerden, şekerli ve çok yağlı besinlerden uzak durun. Yumurta sizi uzun süre tok tutarak yolculuk esnasında acıkmanızı geciktirmeye yardımcı olacaktır. Fakat yola çıkmadan iki-üç saat önce haşlanmış olarak tüketmeniz kokusu açısından problem yaşamanızı minimuma indireceğini unutmayın. Süt gaz yapıcı özelliğinden dolayı seyahat öncesi tüketimi sizi rahatsız edebilir. Bağırsaklarda rahatsızlık meydana getirerek yolculuğunuz esnasında mide bulanmalarına neden olabilir. Yola çıkmadan önce son tüketilen besin çok önemlidir.

Yolculuk sırasında aracı kullanan kişilerde; uyanık kalmak için bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyulabiliyor ve abur cubur tüketimi görülebiliyor. Yolculukta bazen zamandan kısmak için bazen de rutin alışkanlıktan dolayı hızlı yemek yenilebiliyor. Bu alışkanlık kan şekerinin ani yükselmesine sebep olur. Sonrasında ise kan şekerinde yaşanan ani düşüş dikkat ve konsantrasyon bozukluklarına neden olur. Bu durum da aracı kullanan kişiler için önemlidir. Yola çıkmadan önce dengeli bir öğün ile beslenmek yolculuk süresince açlığı kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Sürücüler uzun süre aç kalmaları durumunda dikkatleri daha çabuk dağılıp, baş ağrısı ve yorgunluk gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir. Aynı zamanda ağır bir öğünün ardından kan şekerinde oluşabilecek hızlı yükselme ile birlikte de aynı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle sürücülerin azar azar ve sık sık beslenmeleri önemlidir. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinler tercih edilmemeli, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kuru ya da taze meyve ve sebzeler tercih edilebilir.

Yolculuk esnasında beslemede; şeker ve yağ oranı yüksek gıdalar yerine kuru meyveler, kalın kabuklu taze meyveler veya elma, armut gibi bozulmayacak meyveler ile fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler ve leblebi gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilebilir. Beyaz undan yapılmış sandviçler yerine tam tahıllı ekmekler, peynirli, sebzeli sandviçler, tam tahıllı poğaçalar tercih edebilirsiniz. Tabii porsiyon kontrolü unutulmamalıdır.

Uzun yolculuklar süresince hareketsizlik nedeniyle bağırsak problemleri oluşabilir. Bu gibi sorunları engellemek için kuru kayısı, kuru erik gibi meyvelerden, probiyotik yoğurtlardan veya kefirden yardım alınabilir. Yolculuk esnasında bu besinlerin tüketimi bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Yolculuk sırasında istediğimiz gibi mola yapamadığımızdan dolayı sıvı alımını istemsiz olarak minimumda tutarız. Yolculuklarda aralarda ikram edilen çay, kahve, hazır meyve suları çok fazla tercih edilmemelidir. Çay, kahve ve asitli içecekler sıvı atımını arttırdığı için vücutta su kaybı meydana gelebilir bu sebeple bu tür içeceklerin çok fazla tüketilmemelidir. Seyahat sırasında en çok atlanan ise su tüketimidir. Yolculuk esnasında mideyi geç terk etmesinden dolayı oda sıcaklığında su tercih ederek hem sıvı ihtiyacınızı karşılarsınız hem de ödem oluşmasını minimuma indirebilirsiniz.

Yolculuk esnasında hijyenine güvenmediğiniz yerlerde yemek yememelisiniz. Yemek tercihini etli tavuklu yemekler yerine iyi pişmiş sebze yemeklerinden yana kullanmak hijyen açısından daha uygun olacaktır. Güvenilir bir yerde yemek yemiyorsak çiğ sebze, meyve ve salatalardan da uzak durulmalıdır. Yolculuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine maruz kalınmaması için yemek yeme amaçlı güvenilir yerlerin tercih edilmesi ve açıkta satılan yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Mümkünse yolculuk sırasında evde hazırlanarak paketlenen yiyeceklerin tüketimi tercih edilmelidir. Yolculuk sırasında dinlenme tesislerinde tüketim sıklığı az olan bazı gıdaların son kullanma tarihleri ve bakanlık izinli olup olmadığına dikkat edilmesi de önemlidir.

Mola verilen zamanlarda mutlaka kısa yürüyüşler yapılmalı ve hareketlilik sağlanmalıdır. Özellikle uzun uçak yolculuklarında ara sıra ayağa kalkıp dolaşılması, yolculuk sırasında çeşitli el, boyun ve ayak hareketlerinin yapılması önemlidir.

Sağlıklı, güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle..

Bu yazı toplam 687 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim