• İstanbul19 °C
  • Ankara17 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

YONCA SAĞLIK VE MUTLULUK GETİRSİN

22 Aralık 2018 Cumartesi 14:50

Doğduğumuz andan itibaren enerji ihtiyacımızı karşılamak için her gün bir şeyler yiyoruz. Bazen tek çeşit bir besin ya da besin grubuyla, bazen boş kalorili yiyeceklerle. Peki doğru beslenme nasıl olmalıdır? Bunun için neler yemeliyiz?

Her besin, içinde bulunan besin ögeleri açısından farklılık gösterir. Ancak bazı besinler, içerik açısından birbirine benzediğinden birbirlerinin yerine geçebilirler. Ülkemizin besin üretimi ve beslenme durumuna göre günlük alınması gereken temel besinler için dört besin grubu kullanılır. Ve bu grupların görsel olarak daha iyi anlaşılabilmesi için “Dört yapraklı yonca” modeli kullanılmıştır.

Yonca, şansı dolayısı ile mutluluğu simgelemektedir. Ayrıca yapraklar kalp biçiminde gösterilmiştir. Bu durum kalp sağlığının önemini ve sevgiyi anlatmaktadır. Yaprakları çevreleyen yuvarlağın alt yarısında " Yeterli ve Dengeli Beslenme" ibaresi, üst yarısında zeytin dalları bulunmaktadır. Zeytin dalları, barışı temsil etmeleri yanında, dünyaca ünlü beslenme uzmanları tarafından sağlıklı olarak kabul edilen Akdeniz Diyetinin önemli bir unsuru olan zeytinyağını temsil ettiği için seçilmiştir. Yoncanın üst, alt, sağ ve sol yaprakları içinde besin gruplarına ait resimler vardır.

1. grupta(yoncanın üst yaprağı), süt ve süt ürünleri gösterilmiştir. Türk halkı (özellikle risk grupları: çocuk, gebe, emzikli, yaşlı) bu grubu çok az tükettiğinden grubun öneminin vurgulanması için, üst yaprak olarak gösterilmiştir.

2. grupta (yoncanın sağ yaprağı), et-yumurta-kurubaklagiller grubu yer almaktadır.

3. grup (yoncanın alt yaprağı), sebze ve meyveler,

4. grup (yoncanın sol yaprağı), ekmek ve tahıllardır.

 

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 593 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim