• İstanbul19 °C
  • Ankara15 °C

DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYETİSYEN VAHİDE UÇAR / SAĞLIK

ZERDEÇAL

16 Şubat 2019 Cumartesi 13:27

Son zamanlarda çok sık duyduğumuz bir baharat: Zerdeçal. Peki nedir bu zerdeçal? Zerdaçal, Çin ve Hindistan’da yaklaşık bin yıl öncesinden beri kullanılmaktadır. Köri baharatının bileşenlerinden biridir. Zerdeçal sıklıkla Asya mutfağında gıdaların hazırlanmasında sunum ve lezzet için kullanılır. Geleneksel Hint tıbbında ‘altın baharat’ olarak bilinen zerdeçal birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle kanser, Alzheimer ve romatizmal hastalıkların tedavisinde doktor kontrolünde destekleyicidir.

İnsülin direnci, diyabetik yaralar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. İçerisindeki kurkumin özellikle diyabetiklerde oluşan karaciğer hastalıkları, diyabetik nöropati, diyabetik nefropati ve diyabetik vasküler hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. Zerdeçal, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde rol oynar, iltihap önleyici olma ile antiinflamatuar gibi bir özelliği de vardır. Zerdeçal, kanda kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürüp, iyi kolesterol (HDL) seviyesini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca trigliserit seviyelerinin de düşmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalığından korunmada etkilidir. Bilişsel fonksiyonları geliştirmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır. Zerdeçal, toksik maddeleri uzaklaştırma ve oksidatif hasarı önleme özellikleri ile de antikanserojen etki taşır. Bunlara ek olarak zerdeçalın antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesini sağlayarak anti-aging (yaşlanmayı geciktirici) etkisi de bulunur.

Zerdeçalın aktif/etken maddesi kurkumindir ve toz zerdeçalın kuru ağırlığının küçücük bir kısmını (maksimum yüzde 5’ini) kurkumin oluşturur. Diğer taraftan zerdeçalın sindirim sisteminden emilimi çok sınırlıdır. Emilimi çoğaltabilmek için bazı gıda eklemelerine ihtiyaç vardır. İlk eklenen besin karabiber olmalıdır. Karabiberde bulunan piperidin/piperine etken maddesi, zerdeçalın emilimini 20-30 kat artırabiliyor. Emilimi biraz daha artırmak istiyorsanız üzerine zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Basit bir ölçü şu olabilir: 1 tatlı kaşığı toz zerdeçala yarım çay kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı kadar sızma zeytinyağı ekleyiniz. Bu karışımı çorba, salatalarda kullanabilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirici etkisinden dolayı özellikle kış aylarında tüketebilirsiniz.

Yapılan çalışmalara göre “uzun ve sağlıklı bir hayat” sürmenin en etkili yollarından birinin zerdeçalı mutfağa daha çok sokmaktan geçtiği anlaşılıyor. Doğal sarı renge sahip olan zerdeçal, taze veya toz halinde bulunur. Çorbalara, tencere yemeklerine, et ve tavuk yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

Her şeyde olduğu gibi zerdeçalında fazla tüketimi zararlıdır. Böbrek taşı ya da safra kesesi probleminiz varsa zerdeçal tüketimini mutlaka doktorunuza sorun.

Sağlıklı günler dilerim..

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim