![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması](http://www.seydisehirpostasi.com/d/news/3468.jpg)
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’in Kavak mahallesinde Mevlüt Uyar’ın arazisinde tahmini 600 yıllık olduğu sanılan meşe palamudu ağacının "anıt ağaç" olarak tescillenmesi için çalışma başlatıldı.
Seydişehir Orman İşletme şefi Halil Kabakçı, yaptığı açıklamada, anıt ağaç olarak tescil çalışmalarını başlattıklarını söyledi.
İncelemeler sonucunda ağacın kesin yaşının belirleneceğini ifade eden Kabakçı, şunları kaydetti, ‘’ 600 yaşında olduğu tahmin edilen 18 metre yüksekliğinde ve 4.65 metre çevresi, 1.55 m. Çapındaki 15 m dal uzantısı olan meşe palamudu ağacının yapraklarında hastalık belirtileri var. Birçok dalı da kurumuş. Çevre ve şehircilik bakanlığı tabiat varlıkları koruma müdürlüğüne bildirdi. Bu ağaca koruma ve bakım yapılması için Konya Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından anıt ağaç olarak tescili yapılması gerekir. Çalışmalar başlatıldı. Bu ağacı koruma altına aldıracağız. Gelecek nesillere bir kültür varlığı olarak aktarmak istiyoruz. Bunu korumak, sahiplenmek hepimizin asli sorumluluğu ve görevidir” şeklinde konuştu.
![](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/1x1.gif)
- Hasan Ekiciden Hazine ve Maliye Bakanına Çağrı: “Kamuda Şeffaflık Yasasını Getirin Destekleyelim”
- ETİ ALÜMİNYUM’DAN ACİL DURUM VE YANGIN TATBİKATI
- BAŞKAN ERKOYUNCU, “PANAGRO TARİHİNDE İLK DEFA 2023 YILINDA KAR ETTİ”
- CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
Haber Yazılımı: CM Bilişim