• İstanbul11 °C
  • Ankara7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12- 18 EYLÜL, AHİLİK HAFTASI YOĞUN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
19 Eylül 2022 Pazartesi 08:51

12- 18 EYLÜL, AHİLİK HAFTASI YOĞUN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

12-18 Eylül Tarihleri arasında kutlanan Ahilik haftası etkinlikleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığınca ziyaretler ve etkinliklerle kutlandı.

Kutlamaları çerçevesinde, yapılan etkinlikler de Esnaf ve sanatkârlar odası tarafından gerçekleştrilen bir törenle kutlandı.

Kutlamara ilçe Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Mehmet Tutal ziyaretleri ile başlandı. Odaya kayıtlı sıralamada en eski esnaflarla, mesleklerine yeni başlamış çıraklar da ziyaret edildi.

Ahilik haftası hakkında yönetim kurulu adına oda başkanı İbrahim Aypar yaptığı açıklamada;

“Ahilik, tarih içinde Anadolu’da yaşayan Müslüman halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmenin adıdır.     

Esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo-ekonomik bir düzendir diyen başkan Aypar,

Halen Kırşehir İlinde meftun Ahi Evran tarafından tasarlanarak oluşturulan ve uygulamaya konulan bu sistem oluşturulduğu günden bugüne, değişikliğe uğramadan çağımızda bile kabul görmüş bir hoşgörüdür. Esnaf ve sanatkârlıkta usta çırak ilişkisini ve mesleğin öğrenimi sırasında ahlakla pekiştirilmesi, sanatın uzun yıllara sirayet etmesine sebeptir.

Günümüzde bu eğitimi, Mesleki Eğitim Merkezleri (Çıraklık eğitim) vasıtasıyla devlet tarafından teknolojiye ve asra uygun halde yapılmaktadır. Meslekler bir şekilde öğrenilip öğretilebilinir. Fakat mesleki ve iş ahlakında Ahiliğin özü, meslekte ayrı bir kazanca sebep olur. Dedi.

Başta Kırşehir ili ve İlimizde her yıl TEK e bağlı Birliklerimizin hazırladığı etkinliklerle kutlanan Ahilik haftası programını yönetim olarak, ilçemiz ve üyelerimiz nezdinde 2022 yılı için programa aldık. Mütevazı bir programla ahilik hakkında hatırlatmalarda bulunduk. Gelecek yıllarda daha kapsamlı hale getireceğimiz bu programı, Odamıza kayıtlı ve halen sanat ve ticarete devam eden en eski üyelerimizle mesleğe henüz başlayan genç esnaf kardeşlerimizi ziyaret ederek, onları ve tüm üyelerimizi bu vesile ile onore etmek istedik.

Ahilik haftası tüm esnaf ve sanatkârımıza kutlu olsun. Bütün esnaf ve sanatkârımıza sağlıklı, bol bereketli ve mutlu bir yaşam diliyorum” açıklamalarında bulundu.

Bu haber toplam 263 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim