• İstanbul24 °C
  • Ankara24 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

28 milyon liralık yatırım başladı

27 Temmuz 2020 Pazartesi 08:48

 

Yerleşim birimleri sanayi, turizm, spor, sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında yatırım yaparak marka değerlerine katkı için yarış halinde.

Ekonomik güce sahip olduktan sonra, sosyal, kültürel, eğitim, turizm ve spor alanlarında markalaşma beraberinde geliyor.

Ekonomik güce sahip olmak sadece fabrikalar yapmak ile olmuyor. Öyle yerleşim birimleri var ki, turizm, sosyal, kültürel faaliyetler ve spor alanlarında adından söz ettirerek güçlerine güç katmanın gayreti içindeler.

TURİZM DENİZ DEMEK DEĞİL

Uzun yıllardır turizm deyince ilk akla gelen deniz oluyordu. Ancak son yıllarda deniz turizmi kadar dağ ve yayla turizmi de ön plana çıktı.

Dağ ve yayla turizmi deyince de ilk akla gelen yerleşim birimlerinin başında Seydişehir’ in gelmesi doğaldır. Zira Seydişehir coğrafi yapısı olarak oldukça elverişli ve zengindir.

Günümüzde dağ ve yayla turizmi yılın 12 ayında ilgi görüyor. Konya nın en yeşil ilçesi ve kış aylarında aldığı yoğun kar yağışı ile Seydişehir’ in ön plana çıktığını söylemek abartı olmaz.

Seydişehir deyince da akla Kuğulu gelir. Belediye öncülüğünde başlatılan Kuğulu vadisi projesi yavaş da olsa hedefine doğru ilerliyor.

Kuğulu artık, sıradan bir piknik alanı olmaktan çıktı, turlar düzenlenerek ziyaret edilen bir doğa harikası haline geldi.

Burada yöneticilere düşen görev, sadece yaz ayları için değil, kış aylarında aldığı kar yağışı ile harika bir görünüme kavuşan kuğuluya ziyaretçileri çekme zamanı geldi de geçiyor.

Bu konuda yetkililerin biraz daha kafa yormaları gerekiyor.

28 MİLYON LİRALIK YATIRIM BAŞLADI

Seydişehir’ in cazibe merkezi konumunda bulunan kuğulu alanından sonra ilçenin marka değerine büyük katkı sağlayacak ve Nevzat bey parkına 28 milyon lira harcanarak yapılacak olan Millet Bahçesinin yapımına başlandı.

300 iş günü içerisinde tamamlanması hedeflenen Millet bahçesinin yapımını Güngör Tarım İnş. San. VE Tic. A.Ş. üstlendi.

Millet Bahçesi projesinde Kafeterya, Kütüphane, Sosyal Donatı Alanları, Konferans Salonu, Tenis Kort, Voleybol, Basketbol, Futbol sahaları, Millet Kıraathanesi, yürüyüş parkuru, dinlenme ve piknik alanları, Oyun Gurupları ve Botanik Bahçesi yer alacak ve ihalede belirtildiği üzere 300 gün içerisinde tamamlanacak.

20 Şubat tarihinde ihalesi yapılan, 1 Haziran’da sözleşmesi imzalanan Millet bahçesi alanının, Yaklaşık maliyeti 27.844.000.00 lira.

Öncelikli olarak, Millet Bahçesinin Seydişehir'e yapılması konusunda desteklerini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, projeyi sürekli takip ederek gerçekleşmesini sağlayan Belediye başkanı Mehmet Tutal ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

28 Milyon lira küçümsenecek bir para değil, ayrıca bu büyük yatırımın 28 milyon lirayı da aşacağını düşünüyorum.

Millet bahçesi 126 bin metrekarelik bir alanda yapılacak. Bu büyük alanda gerçekleşecek yatırım, Kuğulu vadisi projesi gibi Seydişehir’ in marka değerine önemli katkı sağlayacaktır.

Projenin sadece Seydişehir’ e değil, Konya-Antalya ve hatta bölgeye hizmet vereceğini söylemek abartı olmaz.

Bu yazı toplam 233 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim