• İstanbul27 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
32 yıldır bitmeyen sevda! Seydişehir il olmayı bekliyor!
11 Ocak 2020 Cumartesi 10:44

32 yıldır bitmeyen sevda! Seydişehir il olmayı bekliyor!

Vatandaşlar Seydişehir’in il olmasını istiyor.

Seydişehir’in il olma mücadelesinin komisyon başkanı bugün ise İyi parti ilçe başkanı Yılmaz Dönderici ile yaptığımız röportajda o günleri konuştuk! Şimdilerde neler yapılabilir sorusunu yönelttik.

Neden il olamadık?

O günlerde sivil toplum kuruluşları tarafından komisyon başkanlığına seçildim. Seydişehir’in il olmasına yönelik birçok toplantı yapıldı, eylem planı gerçekleştirildi. Mücadele sonunda devleti yönetenler tarafından illik sözü alındı. Bugünlerde ise ilçemizin il olmasına yönelik en küçük bir adım yok.

Seydişehir’de illik mücadelesi nasıl başladı?

İlk girişimler 1988 yılında dönemin belediye başkanı Sn Osman Kocaoğlu’nun Meclisi toplayarak vilayettik için ilk resmi müracaatı yapmasından sonra başladı. O günlerde başta Cumhurbaşkanı Turgut Özal olmak üzere ANAP hükümetinin bakan ve milletvekillerinden DYP-SHP hükümetleri Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Murat Karayalçın, Dönemin başbakanı Tansu Çiller, Diğer muhalefet partilerinin başkanları Seydişehir’e illik sözü vermişlerdir.

Sonra ne oldu?

O dönem DYP milletvekili Ali Günaydın’ın il olmak ile yaptığı konuşmadan sonra ilçe basını yayınları etkili oldu. Mücadeleyi 1993 yılının son aylarında ve 1994 yılının ilk ayında bayrağı Belediye başkanı Mevlüt Kılınçoğlu devraldı. Seydişehir’in illik sevdasından ve taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Yapılan toplantılarda Ankara düzeyinde temaslar başladı. Beni de komisyon başkanı seçmişlerdi. İlçenin tekrar il olması için mücadeleler büyük organizasyon içerisinde sürdürüldü.

On binlerce insan yola nasıl çıktı?

12 Ocak 1994 yılında büyük bir sivil toplum harekâtı başladı. Hazırlıkları tamamladıktan sonra 1500 otomobil ve 300 otobüs konvoyu ile 15 kişi yola çıkıldı. Kulu makasına kadar engellemelere rağmen ulaşıldı. Bura da Ankara’ya girilemedi. Bakan Necmettin Cevheri geldi il sözü verildi. Bir heyeti de Başbakan Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüşüldü. Vilayettik sözü tekrar devletin en üst makamlarınca verildi.

Neden il olunmadı Nerede yanlışlık yapıldı?

En büyük eylem yapıldı ama gerisi gelmedi. O günlerde seçimler vardı. Boykot edelim partiler seçimlere girmesin bağımsız ortak bir aday çıkaralım dedik. Tabelalar hep indi ama hiçbir siyasi parti boykota ve bağımsız adaya sıcak bakmadı. Seçimlerden sonra ise illik için beklenen neticeye gidilemedi.

Yeniden Vilayet mücadelesi için ne yapılmalı?

Seydişehir’in bilindiği gibi yıllardır süren bir il olma sevdası var. İl olunması içinde bugüne kadar birçok girişim oldu fakat hepsi sonuçsuz kaldı. Birlik ve beraberlik olunursa tekrar il talebi gündeme gelebilir. Yeni il yapılacak ilçeler arasında olmamız için bugünlerde her kesimin içinde olacağı yeniden kent konseyi kurulmalı. Toplantılarda stratejiler belirlenmeli. Seydişehir’in uzun yıllardır özlem çektiği vilayettik beklentisi örgütlü bir mücadeleyle kazanılabilir.

Gazeteci olarak bu süreci yakından takip ettik.

1988 yılındaki mücadeleyi ele alırsak bugün Seydişehir halkı 32 yıldır il olmak için bekliyor. Halkın en büyük talebi; ‘’Seydişehir İl Olsun, Mecliste Koltuğu Olsun, Hak Ettiği Hizmeti Alsın" istek ve talepleriyle siyasi parti genel başkanların gündemine her seçim döneminde taşınmalıdır.

Yaptığımız söyleşide Sn. Yılmaz Dönderici’ye teşekkür ediyoruz.

Bu haber toplam 1616 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim