• İstanbul13 °C
  • Ankara15 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Açın artık ŞU YOLU

01 Temmuz 2019 Pazartesi 08:46

Seydişehir Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu’yu en kısa yoldan Akdeniz bölgesine bağlayan önemli geçiş güzergahı üzerinde bulunuyor.

Konya-Seydişehir arasının bölünmüş yol olarak hizmet vermeye başlamasından sonra yolun önemi bir kat daha arttı. Alacabel tüneli tamamlandığında bir kat daha da artacak.

Başta turizm, ardından ticari olarak önem arz eden, Seydişehir-Manavgat arasının da bölünmüş yol olarak yapılması gerekiyor.

Açın artık şu YOLU

Ancak benim şimdi bahsedeceğim yol, başta TİCARİ, sağlık ve turizm açısından çok önemli.

Seydişehir’ i Cevizli Beldesine oradan eski Antalya yolu hattına bağlayan şimdi mahalle konumunda olan Süleymaniye, Bademli, Cevizli, Kuyucak beldeleri ile Değirmenlik, Salihler, Gümüşdamla, Şahap, Günyaka ve Karakışla köylerine ulaştıran hayati önem arz bir yol.

Bu yolun onarılmasını, sürekli olarak gündemde tutuyorum. Sebebi ise bu yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşların yolun açılmasını bizden daha çok istemesi.

Bahsi geçen yerleşim birimlerinden;

Süleymaniye’ de 2.000, Bademli’ de 3.000, Cevizli’ de 5.000, Kuyucak’ da 2.500,Değirmenlik’ de 1.500, Salihler’ de 1.000, Gümüşdamla’ da 1.500, Şahap’ da 1.500, Günyaka’ da 1.000 ve Karakışla’ da 1.500 kişi olmak üzere toplam 20.500 insan yaşıyor.

Bu sayı yaz aylarında en az 60 bine ulaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar geldi;”Abdullah Bey, şu bizim yolu bir daha yazar mısın?” Dediler.

İşin doğrusu ilgileri çok hoşuma gitti. Seve seve yazacağımı söyledim.

Buradan Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ a, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ a, Konya milletvekillerine, AK parti SKM Başkanı Harun Tüfekçi’ ye, AK parti ilçe başkanı Kemalettin Atalay’a konuyu iletiyorum.

TİCARET VE SAĞLIK ÖN PLANDA

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bahsi geçen yerleşim birimlerinden Seydişehir' e yoğun sağlık, ticaret ve ziyaret trafiği yaşanıyor.

Yukarıda bahsettiğim yerleşim birimleri 17 kilometresi bozuk olan yolun onarılmasını istiyor. Yanlış duymadınız 17 kilometrelik yolun yapımı değil sadece onarılması.

Yolun onarılması önce sağlık için gerekli. Zira en yakın ilçe 30 kilometre ile Seydişehir, daha sonra 45 kilometre ile Akseki geliyor.

Bölge sakinleri, yaz aylarının gelmesi ile birlikte, kene ısırması, yılan ve akrep sokma vakalarının çok görüldüğünü söylüyor.

Ayrıca orman memleketleri olduğu için devletin kesim için izin verdiği bölgelerde yapılan ağaç kesimlerinde ve ot biçimleri sırasında meydana gelen yaralanmalar sebebi ile en kısa yoldan hastaneye ulaşmak istediklerini ifade ettiler.

En yakın hastane de Seydişehir’ de.

Büyükşehir yasası ile birlikte Antalya sınırına kadar bölüm, Konya Belediyesinin sınırları içinde.

Bu sebeple Belediye Başkanı Tutal Konya Büyükşehir Belediye başkanı Altay’dan yolun onarılmasını talep etmeli.

Kısa sürede yolun onarılması zaten çok sıkıntılı günler yaşayan Seydişehir esnafına biraz olsun nefes aldıracaktır.

Açın artık ŞU YOLU

Bu yazı toplam 816 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim