• İstanbul12 °C
  • Ankara4 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Alacabel’ de ışık görünecek

18 Şubat 2019 Pazartesi 08:58

Sadece İç Anadolu bölgesinin değil, Ülkemizin’ de önemli geçiş güzergahı Ankara-Konya-Seydişehir-Manavgat yolu üzerinde bulunan, çetin kış şartlarında 1825 rakımlı Alacabel geçidini by pass edecek tünelde ışık görünecek.

Geçen yıl Ağustos ayı itibariyle yaşanan ekonomik sıkıntı sonucu Ülke genelinde yatırımların bir çoğu durdurulmuş, bundan Alacabel tüneli de nasibini almıştı.

Okuyucularım da hatırlayacaktır, Alacabel tüneli başta olmak üzere, hızlı tren projesi, Seydişehir-Beyşehir ve Bozkır yolunu sürekli gündemde tutuyorum.

Seydişehir-Beyşehir yolunda işler yoluna girdi, Bozkır yolunda halen bir belirsizlik var. Hızlı tren konusunda ise aynı iyimserlik içinde değilim.

Ulaştırma Bakanlığından aldığım bilgiye göre Hızlı Tren projesinde yakın zamanda bir gelişme olmayacak. Tekrar hayata geçirilmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın vereceği emre bağlı.

Cumhurbaşkanına bu konuyu nasıl iletiriz, emir vermesini nasıl sağlarız bende bilemiyorum.

ALACABEL TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜLECEK

İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgesini en kısa yoldan Akdeniz bölgesine bağlayan yol Seydişehir’ den geçiyor.

Hepimizin malumu, kış aylarında 1825 rakımlı Alacabel yoğun kar yağışı sebebi ile geçit vermiyor.

Bu durumu gören Hükümetimiz Alacabel’ e tünel yapılmasına karar vermiş, süreç tamamlanmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da temel atılmıştı.

Geçen yıl Ağustos ayına kadar işler yolunda gitti, İhaleyi alan firma hem Seydişehir, hem de Ceceler mahallesi yönünden çalışmalarına başladı.

7,360 metre çift tüp tünel, 11,8 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplamda 19,2 kilometreden oluşan yol yapımına başlandı.

Mevcut karayolu standardını yükseltip trafik güvenliğini artırması amacıyla yapımına başlanan tünelinin 12 Ekim 2019'da tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyordu.

Maalesef ki, yaşanan ekonomik sıkıntı bu hayallerimizi suya düşürdü. Buna rağmen konuyu sürekli gündemde tutarak yetkilileri göreve çağırdığımı okuyucularım da çok iyi bilirler.

Hemen müjdeyi vereyim, yarım kalacak diye endişelendiğimiz tünel inşaatı çok kısa sürede başlayacak.

İhaleyi Adfa açılım Cemiloğlu firması almış, tünel açma işlemini de Seza İnşaat üstlenmişti.

Seza inşaat firması yetkilileri ille görüşme yaptım. İlk personellerin geldiğini söylediler.

7,360 metre çift tüp toplamda 14.720 metre tünel inşaatının yarısı tamamlanmış, 11,8 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplamda 19,2 kilometreden oluşan yolun Ceceler mahallesi çıkışında yol güzergahında ki orman ağaçları da kesilmişti.

Tünelin kalan 7.000 metrelik kısmı ile 11.8 kilometrelik bölünmüş yolun yapımına çok kısa sürede başlanıyor.

Tünel ve yol, tırmanma ve inişleri kaldıracağı için araçlarda ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlayacak. Ekonomiye akaryakıt ve diğer giderlerde yılda toplam da 43 milyon lira tasarruf sağlayacak.

İşin en güzel yanı 12 ayı kesintisiz ulaşım sağlanacak. Artık Seydişehir-Antalya yolu ulaşıma kapandı gibi haberler okumayacağız.

Bu arada bir müjde daha vereyim, tünel inşaatının kalan 7.000 metrelik kısmı bir aksilik olmazsa yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Yani, İnşallah Alacabel de ışığı göreceğiz.

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim