• İstanbul14 °C
  • Ankara10 °C

SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

ALANYA CUMHURİYETİ

04 Ocak 2020 Cumartesi 10:08

Alanyaspor ile oynanacak ilk yarının son hafta karşılaşması için yıllardır olduğu gibi tribünden kardeşlerimiz ile gitme kararı aldık. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde deplasmana gitmiş bir küçüğünüz, büyüğünüz ya da ağabeyiniz olarak şunu tavsiye edebilirim; Eğer Alanya gibi bir yere deplasmana gidecekseniz , temel yaşam malzemelerinin olduğu bir çanta hazırlayın ve yola öyle çıkın.

Açık yüreklilik ile söylemek isterim ki Seydişehir ‘den sonra Konya il sınırlarını geçtiğimizde başladı aslında çile! Akseki’den itibaren her tesis önünde konuşlanan Jandarma ekipleri bir sonraki tesise yönlendiriyorlar sizi söyledikleri şey ise ’’ Planımızı programımızı yaptık sizi mağdur etmemek için, güvenliğiniz için bu uygulama yapılıyor’’ Hangi uygulama bu? İnsanları aç bırakmak mı temel ihtiyaçlarını elinden almak mı yoksa gösterdiğiniz muamele mi? Söyleyin Hangisi?

Koca Koca tesislerden tutunda esnaf lokantasına kadar hiç tesise alınmadıkları gibi onların ihtiyacını gidermesi bile engellendi! Yazık !

Her kontrol noktasından bir sonrakine giderek Manavgat girişinde bulunan asıl kontrol noktasına geldik. Önceki noktalardan bizlere söylenen bu ana noktada tüm ihtiyaçların karşılanacağı ve kumanyaların verileceği kimsenin mağdur olmayacağı idi bu tabi ki büyük bir yalandı. Oraya geldiğimizde askerler ne kumanyası abi biz bile sabahtan beri açız deyince grubun içinden bir arkadaş kendi hazırladığı dönüşte yiyeceği ekmekleri askerlere verdi. Burada da başka bir tartışma konusu oldu. Konu şu idi askerler Konya’dan gelecek otobüsleri konvoy şeklinde değil üçerli götüreceklerini söylediler. Biz dört otobüs kontrol noktasına girmiştik üçünü gönderdiler iki otobüs daha gelmeden bizi göndermeyeceklerini söylediler. Mülteci kamplarında esir alınmış insanlar gibiydik otobüsten inmemize bile müsaade etmiyorlar beşer dakika sırayla dakika havalandırma yaptırınca geri bindiriyorlardı. Peki biz maç izlemekten başka ne suç işlemiştik ? 1 saat sonra diğer iki otobüs geldi neyse ki…

Stadın konumundan mı iklim mi yoksa başka bir şey mi bilmiyorum! Maç boyunca yağan yağmur en alttakinden en üstteki ne kadar tüm taraftarları sırılsıklam ıslattı. Konyaspor'un vefakâr ve cefakar taraftarları tarafından maç başlamadan önce başladıkları tezahürata maç bitene kadar hatta bittikten sonra da devam etti. Taktik,teknik, yerleşim vs yazmaya konuşmaya gerek yok sadece şu sorunun cevabını merak ediyorum. Başka takımlarla anlaşıldığı söylenen iki oyuncu Levan ve Hurtado kulübede iken neden oyuna girdiler? Son saniye golü ile yenilmek üzdü belki ama biz Konyaspor’un gerçek sahipleri olarak vazgeçmemiştik. Maç sonu Selim’in açık yüreklilik ile dilediği özür ve samimi açıklamalar takdire şayandı.

Maç bitti…

Saat16:30’da başlayan maçın ilk devresi; 17:15’de bitti. İkinci devre ise 17:30’da başladı ve 18:15’de sona erdi. Saat 18:30 olduğunda stadyumda birtane Alanya taraftarı yoktu. Stadın kapıları saat:18:45’de açıldı. Biz kapıdan çıktık kapılar kapandı. Stadyumun bahçesinde sıkıştırıldık ve saat:20:00’a kadar yağmurun altında bekledildik. Sebebi bizim güvenliğimiz neredeyse zatürre olacaktık belki de olduk ya hayırlısı. Taraftarlar iç çamaşırlarına kadar ıslanmış bir şekilde karga tulumba otobüslere bindirildiler. Gelirken uyguladıkları üç kuralı yine geçerliydi. Akseki’ye kadar yine bizi hiçbir yerde durdurmadılar. Alacabel mevkiinde yoğun kar fırtınası ile mücadele etmemiz için bizi

oraya saldılar ve döndüler. Dağı aştığımızda Alanya Cumhuriyetinden kurtulmuş, kutsal topraklara girmiştik. Zirve bize kucağını açmıştı. Bireysel gidişlerde bu yaşadıklarımızı dikkate alacağız tabi ki de…

Gece saat: 01:15 olduğunda Konya taraftarlarını bağrına basmak için bekliyordu… 7 saatlik bir süre de olsa !

Şimdi yaşadığımız olayları çarpıtmadan yazmaya çalıştım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Devletimiz kuralı Alanya’ya farklı Ankara’ya ya da İstanbul’a farklı uygulatmaz diye düşünüyorum. Neden Alanya’ya her gidişimizde bu tür problemler oluyor?

Bu yazı toplam 805 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim