• İstanbul28 °C
  • Ankara28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANADOLU GAZETE SAHİPLERİNİN BASIN İLAN KURUMU GENEL KURULUNA KATILACAK TEMSİLCİLERİNİN SEÇİMİNDE UYULACAK USUL VE ESASLAR
23 Aralık 2016 Cuma 15:00

ANADOLU GAZETE SAHİPLERİNİN BASIN İLAN KURUMU GENEL KURULUNA KATILACAK TEMSİLCİLERİNİN SEÇİMİNDE UYULACAK USUL VE ESASLAR

195 sayılı Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanunun 5. maddesi uyarınca Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’nda yer alacak, İstanbul, Ankara, İzmir dışında kalan Anadolu gazete sahiplerinden 3 temsilcinin seçimi, aşağıda belirtilen esaslar dâhilinde 2017 Yılı Ocak ayı içerisinde Kurumumuzca düzenlenecek toplantıda gerçekleştirilecektir.

 

Söz konusu temsilciler Basın İlan Kurumu Yönetmeliğinin 3. Maddesi uyarıca, Basın İlan Kurumu mevzuatı çerçevesinde resmi ilan yayınlama hakkını haiz bulunan veya bu hakkı kullanmak için bekleme süresinde olan tüm gazete sahiplerinin katılımı ile belirlenmektedir.

 

Genel Müdürlüğümüz başta Basın İlan Kurumu, Valilikler ve Cumhuriyet Başsavcılıkları ile gerekli yazışmaları yaparak yurt çapında oy kullanma hakkını haiz gazetelerin listesini hazırlama faaliyetlerini yürütmektedir. Oy kullanma hakkını haiz gazete sahipleri listesi ayrıca yapılacak bir ilan ile duyurulacak ve hak sahiplerine seçime katılmaları için gerekli tebligat gönderilecektir. Duyurunun akabinde itiraz aşaması da başlatılacak, itirazların değerlendirilmesinin ardından ise kesin liste ilan edilecektir. Kesin listede yer almayan gazete sahiplerinin herhangi bir şekilde oy kullanması söz konusu olmayacaktır.

 

Gönderilen davet yazıları üzerine ilgililer, ekli formda bulunan alanı işaretleyerek bizzat veya vekâleten oy kullanacaklarını belirtecekler, vekâleten oy kullanacaklar ise formdaki vekâlet kısmını da dolduracaklardır. Bu davet yazıları ilgili alanlar doldurulduktan sonra en geç seçim takviminde belirtilen tarihe kadar Genel Müdürlüğümüze geri gönderilecektir.

 

Oy kullanma hakkını haiz gazete sahipleri veya temsilcileri (tüzel kişilerde), bizzat veya vekil aracılığı ile oy kullanabilecektir. Bizzat oy kullanacak olanlar seçim günü, seçim salonunda görevli personele oy kullanma hakkını haiz gazete sahiplerinin kesin listesinde yer aldıklarını resmi kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı, basın kartı, sürücü belgesi, pasaport) ile ispat etmek suretiyle oy kullanma işlemini gerçekleştirebileceklerdir.

 

Oy kullanma hakkını haiz gazete sahipleri kesin listesinde yer alan kişilerin vekil aracılığıyla oy kullanabilmeleri için kendilerine gönderilen davet yazısındaki vekâletname formunu yukarıda belirtildiği şekilde doldurarak gerekli belgelerle birlikte süresinde Genel Müdürlüğümüze göndermiş olmaları şarttır. Gerekli belgeleri süresinde ulaştırmayanların vekâleten oy kullanmaları mümkün olmayacaktır.

 

Gazete sahipleri vekil olarak oy kullanma hakkı olan başka bir gazete sahibine veya basın kartı (göreve bağlı basın kartı, sürekli basın kartı, şeref basın kartı veya serbest basın kartı) bulunan birisini tayin edebilecektir. Ancak, basın kartı bulunan kamu görevlilerine vekâlet verilemeyecektir. Bir gazete sahibi sadece bir kişiyi vekil tayin edebileceği gibi, bir kişi de sadece bir kişinin vekili olabilecektir. Vekiller resmi kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı, basın kartı, sürücü belgesi, pasaport) ile oy kullanma işlemini gerçekleştirebileceklerdir.

 

Seçim günü toplantı ve oy kullanma mahallerine Kurumumuz tarafından hazırlanarak ilgililere dağıtılacak olan kartlarla giriş yapılabilecek, bunun haricindeki girişlere izin verilmeyecektir.

 

Kullanılacak oyların geçerli olabilmesi için oy kullanacak kişilerin pusuladaki adaylardan en fazla 3 tanesini işaretlemeleri gerekmektedir. 3’ten az adayın işaretlenmesi oyun geçerliliğine etki etmeyecekken 3’ten fazla adayın işaretlenmesi durumunda oy geçersiz sayılacaktır. Aynı bölgeden birden fazla aday bulunması halinde sadece bir tanesine oy verilebilecektir.

 

Seçimlerde oy kullanma hakkı olan gazete sahipleri, adaylık için seçim takviminde belirtilen tarihlerde başvurabilecektir. Adaylık başvuruları ıslak imzalı bir dilekçenin bizzat ya da iadeli taahhütlü posta ile Genel Müdürlüğümüze ulaştırılması yoluyla yapılacaktır. Başvuru tarihi olarak, dilekçenin Genel Müdürlüğümüz evrak birimine geldiği gün kabul edilecektir.

 

Seçmen ve aday listelerine itirazlar yazılı olarak yapılacak olup, süre kaybını önlemek bakımından yazının Kurumumuzun 0312 473-64-76 numaralı faks numarasına fakslanmasının ardından APS ile postaya verilmesi veya elden ulaştırılması gerekmektedir.

 

Seçimlere esas alınacak olan belgelerde tahrifat veya usulsüzlük yapanlar ile seçimin güvenliğini tehlikeye düşürecek fiillerde bulunanlar hakkında adli merciler nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Bu haber toplam 977 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim