• İstanbul20 °C
  • Ankara25 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Antalya çevre yolu bir an önce imara açılmalı

28 Aralık 2020 Pazartesi 09:13

 

Çevre yolları bir nevi şehirlerin aynasıdır. Bu sebeple Belediyeler çevre yollarına ayrı bir önem göstermeli.

Özellikle Otogar giriş ve çıkışlarındaki bulunan yollar görsel güzelliğe önem verilerek bölünmüş olarak yapılmalı.

Memleketlere gelen yolcular ve sürücüler gözlerine şehrin giriş ve çıkışlarına çevirir. İlk izlenimlerini de buna göre değerlendirir.

Seydişehir-Konya-Antalya çevre yolu Karabulak kavşağı ile başlar, Marangozlar sanayi kavşağını takip ederek İçeri Kışla mevkiinde sona erer.

Otogara, Karabulak Kavşağı ve Çevre yolu üzerinden iki giriş var. Karabulak kavşağından şehir merkezine giren yol düzgün asfaltı, ağaçlandırılması ve orta refüjündeki yeşillendirme çalışmaları ile beğeni alıyor.

Ancak; Antalya yönünden gelen otobüslerin Otogar’a giriş yolu olarak kullandıkları çevre yolu ise ne yazık ki istenilen seviyede yapılamadı.

Daha öncede bu konuda görüşlerimi dile getirdim. Bu yolun Seydişehir’ e yakışır ve marka değerini artıracak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

ÇEVRE YOLU İMARA AÇILMALI

Karabulak Kavşağından başlayıp, maraongozlar sanayi kavşağını takip eden ve İçeri Kışla mevkiinde sona eren bölgenin İMARA AÇILMASI ile ilgili halktan çok yoğun talep var.

Daha önce burası imara neden açılmıyor diye 2017 yılının Aralık ayında Belediye yetkililerine sordum,

“Yetkililer bu bölgenin Ticari alan ve imara açılması için karar alındığını, üst ölçekli planlarda olduğunu, Belediyenin 1.000 lik plan yapması sonucunda da kesinleşeceğini söylediler.

Bölgenin Ticari alan ve imara açılması için mani bir durumun olmadığını da sözlerine eklediler”

Aradan iki yıl geçti ve bir gelişme olmadı. Bu sebeple Belediyenin İmar Müdürlüğüne bir kez daha sormak istiyorum.

Bahsi geçen bölge ne zaman imara açılacak ve ticari alan olacak?

MERKEZ de ARSA ÜRETİLMEDİĞİNE GÖRE

Konya’ nın en görkemli Millet bahçesi Seydişehir’ de yapılıyor. Belediyenin bu bölgede yeni arsalar üretmesi beklentiler içinde.

Edindiğim bilgiye göre, bu bölgede üretilecek yeni arsalar kısıtlı, ayrıca kısa sürede içinde de mümkün görünmüyor.

Alüminyum tesislerinin temelinin atılması ile birlikte Seydişehir Kuzey’ e doğru büyüdü. Bölgede verimli araziler imara açıldı.

İlçenin güney kısımları konut alanları için oldukça verimli olmasına rağmen her nedense tercih edilmedi, önü de açılmadı.

Belediye ilçenin güney kısımlarında acil olarak arsa üretmeli. Bunun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor ise, Antalya-Konya çevre yolu bir an önce imara açılmalı, ticari alan olarak halkın hizmetine sunulmalıdır.

Çevre yolunun imara ve ticari alan olarak hizmete açılması, görsel güzelliği ile dikkat çeken konutların ve alışveriş merkezlerinin yapılmasını sağlayacaktır.

Yılda asgari 4.5 milyon aracın geçiş yaptığı çevre yolu imara açılır ve ticari alan olarak sunulursa, sadece Seydişehir’ in değil, Konya ve Antalya bölgesi yatırımcılarının da dikkatini çekecektir.

Zira Ankara dan yola çıkan bir sürücü, Toroslara tırmanmadan önce Seydişehir’ e, Antalya bölgesinden yola çıkan bir sürücü yine Toroslardan iner inmez Seydişehir ile karşılaşıyor, bunun sonucu olarak da ister istemez mola vermek zorunda kalıyor.

Coğrafi yapı olarak mükemmel bir konuma sahip Seydişehir Allah’ ın bir lütfudur.

Bu lütuf çevre yolunun imara açılarak ve ticari alan olarak değerlendirilmelidir.

Bu yazı toplam 250 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim