• İstanbul5 °C
  • Ankara0 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Antalya yolunun nimetlerinden faydalanmaya başladık

21 Kasım 2022 Pazartesi 08:55

 

Kentlerin ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerinde bazı önemli kriterler vardır.

Sanayi, Turizm, Üniversite, Askeri birliklerin bulunması ya da önemli geçiş güzergahlarının birinin üstünde olması.

Sanayi konusunda Etibank Alüminyum tesisleri Türkiye de bir döneme damgasını vurmuş, küçük bir ilçe konumunda olan Seydişehir’i modern bir kent hüviyetine kavuşturmuştur.

Alüminyum tesisleri etkinliğini her geçen güm artırarak devam ettirmektedir.

Turizm konusunda İnanç turizmi konusunda Seyit Harun Veli, Şeyh Hacı Abdullah Efendi, Memiş efendi türbesi ön plana çıkıyor.

Bunların yanında yayla turizmi ki her geçen gün önemini artırıyor, başta Antalya, Manavgat ve Alanya olmak üzere diğer sahil kentlerinin ilgisini çekiyoruz.

Bu konuda Belediye Kuğulu vadisi projesi olmak üzere alt yapı çalışmalarını ileriye dönük yapmaya gayret ediyor.

Üniversite konusunda ne yazık ki beklediğimiz seviyeye ulaşamadık. Bunun en önemli nedeni Selçuk Üniversitesinden ayrılmak oldu.

Zamanın İdarecilerine ısrarla ilettim, yazılarımda bahsettim, lütfen baskı kurun Selçuk Üniversitesi bünyesinde kalalım diye, kendim söyledim, kendim dinledim, kendim yazdım kendim okudum.

Askeriye konusunda ise söyleyecek söz bulamıyorum, hemen hemen toplumun tamamı ayağımıza kadar gelen fırsatı nasıl kaçırdığımızı kimlerin sebep olduğunu biliyor.

Diğer bir önemli konu da önemli bir geçiş güzergahında bulunmak. İşte bu konuda oldukça şanslıyız.

Ankara-Konya-Seydişehir-Manavgat-Antalya birinci sınıf devlet yolu Seydişehir’ den geçiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse yakın zamana kadar yoldan yeterince faydalanamadık.

Birkaç özel teşebbüs yatırımı hariç öyle önemli bir proje yerel yönetimler tarafından yapılıp vatandaşın hizmetine sunulamadı.

Antalya yolundan yeterine faydalanamıyoruz diye yaklaşık 15 yıldır yazıyorum, onlarca yazı kaleme aldım, yetkilileri uyardım, en azından Seydişehir Belediyesi “YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI” adı altında bir yer, bunun yanında çevre yolu imara açılsın diye.

Önceki belediye başkanı Abdulkadir Çat, çağrılarıma kulak verdi şu anda butik dükkanların bulunduğu Marangozlar sanayi karşısında bulunan arsayı tahsis etti.

Ancak inşaatına başlayamadı.

Bu konuda Başkan Mehmet Tutal’ın hakkını teslim etmeliyim. Tahsis edilen arsaya unlu mamuller ve butik dükkanları yaptı, tamamladı, hizmete girdi.

Yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu buradan ifade etmeme gerek yok, merak eden gitsin baksın, bu işyerlerinin önünde günün her saatinde kaç arabanın durduğunu gözleriyle görsünler.

Unlu mamuller ve butik dükkanlar gerçekten çok isabetli oldu, açılan işyerleri müşterilerini ağırlıyor. Başkan Tutal bununla da kalmadı, “YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİN” pazarlanması için bir kez daha elini taşın altına koydu.

Başkan Tutal, bu arada Üreten Kadınlar Projesinin ihalesini sessiz sedasız gerçekleştiriverdi. Burada, 33 adet ahşap yöresel ürün satış standı, vatandaşların yolculuk esnasında ihtiyaçlarını karşılayacağı Wc ve Mescit’inde yer alacak.

Seydişehir Belediyesi öncülüğünde SEYDİKOOP projesi kapsamında bir araya gelen üretici kadınlar ürünlerini müşterilerine sunacak.

Unlu mamuller, butik dükkanlar bunlara ilaveten 33 işyeri. Bütün bu yatırımlara kaynak bulmak, kısa sürede tamamlamak öyle kolay değil.

Hizmet, “Seydişehir Belediyesi öncülüğünde SEYDİKOOP projesi kapsamında” olacağı için alışveriş yapan vatandaşlar Belediye güvencesinde gönül rahatlığı içinde alışverişlerini yapabilecek.

Biraz geç kaldık ama “Antalya yolunun nimetlerinden faydalanmaya başladık”

Bu yazı toplam 232 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim