• İstanbul25 °C
  • Ankara21 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Bakan Murat Kurum’ a Konya sahip çıkmalı

10 Ocak 2022 Pazartesi 10:30

 

Kabinenin en başarılı bakanlarının başında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’ un geldiğini söylemek abartı olmaz.

Ülkenin tüm yerleşim birimlerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının görev yetkileri içinde ki konularda bizzat kendisi katılarak, tüm Türkiye ye hizmet veren bakan Kurum’ un Konya ya ayrı bir ilgisinin bulunduğu gerçek.

Bakanlığın görev alanına giren konuların dışında, her platformda Konya da bulunmayı tercih eden, hatta Konyaspor’ un maçlarında seyircilerin arasında olan Bakan Kurum’ a destek olmak sahip çıkmak her Konya’ lının görevi olmalı.

Zira geçmiş tarihimizde çok iyi hatırlarız, Konya’ dan bakan olup da ilk unuttukları şehrin Konya olduğunu.

TARIMSAL DESTEK

Geçtiğimiz günlerde çok önemli bir hizmete imza atıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucunda bölgede tarım yapılan araziler kiralanarak, vatandaşların tarımsal desteklerden yararlanmasına imkân sağlandı.

Birçok vatandaş için önemsiz görülen gelişme ile, Konya’nın Ahırlı, Bozkır, Seydişehir ve Yalıhüyük ilçesi sınırlarında yer alan,

Suğla Gölü ve çevresinde hazineye ait arazilerde tarım yapan vatandaşlarımızın sözleşmeden doğan haklardan ve tarımsal desteklerden faydalanabilmesi için bu araziler kiralandı.

Suğla Gölü ve çevresindeki “Ahırlı, Bozkır, Seydişehir ve Yalıhüyük” ilçelerindeki hazineye ait arazilerde vatandaşlar 90 yıldır tarım yapıyor.

Tarım yapan vatandaşların ekim ve dikime devam edebilmesi için mülkiyeti hazineye ait olan arazilerin tekrar vatandaşların hizmetine verilmesi aynı zamanda tarımsal desteklemelerden de faydalanması anlamına geliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Yapılan çalışma ile vatandaşların mağduriyetlerinin giderildiğine dikkat çekerek, "Konya’da Suğla Gölü ve çevresinde hazineye ait arazilerde tarım yapan vatandaşlarımızın sözleşmeden doğan haklardan ve tarımsal desteklerden faydalanabilmesi için bu arazileri kiraladık.

Böylece buradaki vatandaşlarımızın 90 yıldır yaşadığı bir sorunu çözüme kavuşturmuş olduk." İfadeleri bu bölgeye verdiği önemi gösterdiği gibi, aynı zamanda belirsizliğin giderilmesini de sağladı.

SUĞLA da ÇÖZÜM SAĞLANDI

En yetkili ağızdan Bakan Kurum’ dan Suğla arazisi sorununun çözüme kavuşturulduğu müjdesi alındı. Böylece Bakan Kurum’ un dediği gibi, Çiftçinin ve bölgedeki her vatandaşın yanında olmaya devam edildi.

Bu kapsamda Seydişehir’ de 1560 vatandaşımıza 22 milyon 500 bin metrekarelik tarım alanını, Ahırlı ve Akkise de 2 bin 266 vatandaşa 14 milyon 200 bin metrekarelik tarım alanını, Yalıhüyük’ de 584 vatandaşa 7 milyon 870 bin metrekarelik tarım arazisi,

Toplamda ise 4 bin 410 vatandaşın tarım yaptığı 44 milyon 570 bin metrekarelik tarım arazisi kiralanarak Suğla arazisi sorununu çözüme kavuşturulmuş oldu.

Suğla Gölü ve çevresinde mülkiyeti hazineye ait arazilerde vatandaşlar, 1930 yılından bu yana tarım yapıyor.

Ancak araziler herhangi bir sözleşmeye bağlı olmaksızın kullanıldığından ecrimisil takibatı yoluna gidilmiş.

Bu nedenle arazilerde ekim yapan vatandaşlar tarımsal desteklerden faydalanamıyordu.

Şimdi ise her tür tarımsal desteklemeden faydalanması mümkün olacak.

Kabinenin en başarılı bakanlarının başında olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’ a sahip çıkmak, destek vermek her Kona’ lının görevi olmalı.

Bu yazı toplam 283 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim