• İstanbul21 °C
  • Ankara16 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

BİLEK GÜREŞİ

28 Ocak 2017 Cumartesi 15:57

Bilek güreşinden de spormu oluşmuş demeyin. İki kişi bir masanın etrafında toplandımı bir çoğumuz benimle bir bilek güreşine varmısın deriz. İşte bununda bir tarihi bir geçmişi varmış. Bakalım bu bilek güreşleri ne zaman spor olmuş ne zaman müsabakalar yapılmış.

          Sağlıklı ve denk kilodaki sporcuların belli bir platformu üzerinde, dirsekleri platforma dayalı olarak elleri kavuşmuş bir şekilde tek koluyla yaptıkları güç zamanımızdan beşbin yıl önceye uzanan bir tarihi vardır. Kutsal kitaplarda da bilek güreşinden bahsedilir. Dünya dillerinde özellikle Hintçe de (Panja) Türkçemizde (Bilek güreşi) İtalyanlarca (Ferro) İspanyolca (Vencidas) İngilizce konuşan ülkeler de (arm Vrestling) bilek güreşinin isimleri olarak geçer.

          Bilek güreşi 1967 yılında Bob Dlery adında bir atılımcı tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde resmi hale getirildi. Dünya Bilek güreşi Federasyonu kuruldu. Kurallar belirlendi.

          VAVF Dünya bilek güreşi federasyonu olarak faaliyet gösterir. Bilek güreşinin yurdumuzdaki teşkilatlanmasını sağlayan spor adamı Erdoğan Arıpınar ilk asbaşkanıdır.

          98 kiloda Turan Enginsoy dünya üçüncüsü oldu. Türkiye takım sıralamasında Amerika, Kanada, İngiltereden sonra dördüncülük elde etti. Türkiyede ilk resmi bilek güreşi kulübü 1989 İstanbul Bilek güreşi ihtisas kulübü olarak kuruldu. Türkiye Bilek güreşi organizasyonu işbirliği içinde olan kulüp ülke çapında örgütlenerek federasyon olma yolunda çaba gösterdi.

            BAK : SPOR ANSİKLOPEDİSİ

Bu yazı toplam 1031 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim