• İstanbul9 °C
  • Ankara2 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

BİZİM KÖŞE

30 Nisan 2018 Pazartesi 08:38
Çarşıda pazarda kahvelerde ve toplantı salonlarında konuşulan tek şey yarıda kalan Fenerbahçe - Beşiktaş Türkiye Kupası maçı. Maçtaki pozisyonları konuşacak yerde hep kavgayı gürültüyü konuşuyoruz. Futbol Federasyonu kararını verdi ve maçın kaldığı yerden itibaren yeniden oynanması kararlaştırılda. Çokları bana senin kanaatin ne diye soruyor. Ben fikrimi söylesem ne olur söylemesem ne olur. Bir kere karar verilmiş. Ne söylesen boş.
Şimdi 20. Madde ne diyor ona bakalım. Futbolmüsabaka talimatının (FMT) 20. Maddesinin 1. fıkrası, “TFF, 19. maddede belirtilen hallerin dışında ortaya çıkan zorlayıcı sebepler dolayısıyla müsabakanın yarıda kalması halinde ise yarıda kalan müsabakanın başka bir günde yarım kaldığı andaki şartlarla tamamlanmasına, yeniden oynanmasına veya müsabakanın yarıda kaldığı andaki sonucu ile tescil edilmesine karar verir” ifadesini içeriyor. FMT 19. maddesi ise güvenlik nedeniyle müsabakaların tamamlanmaması başlığını taşıyor. Bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde hakeme ve rakip oyuncuya takımın futbolcusu, yöneticisi veya teknik adamının fiili eylemde bulunması nedeniyle müsabakaya devam edilememesi, (b) bendinde ise seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleriyle müsabakaya müdahaleleri sonucu maça devam edilememesi ifadeleri bulunuyor.
Diğer bir bölümdede aynen şunlar belirtilir. Hakem seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleriyle birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde TFF yönetim kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına karar verebelir.
Müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse TFF yönetim kurulu, Hükmen mağlubiyet kararıyla beraber takımın o sezon için bu müsabakalardan ihracına karar verebilir. Bu durumda disiplin kurulu eylemin ağırlığına göre ilgili takımın ertesi sezon aynı mahiyetteki müsabakalardan ihracına karar verebilir.
TFF yönetim kurulu yaptığı değerlendirmede müsabakaların tatil kararını uygun görmediği takdirde maçın tekrarlanmasına veya yarıda kaldığı andaki sonucu tescil olunmasına karar verbilir.
Maçlar doğru dürüst oynansaydı yukardaki saydığımız maddelere hiç lüzum yoktu. Kendini bilmez dört beş spor anarşistinin sebep verdiği bu olaylar yaşanmasa ne güzel olurdu. maç mı seyrediyoruz yoksa kavga dövüş mü seyrediyoruz belli değil. Bunun sebeplerini yok edinceye kadar sporseverler mücadele etmelidir. Yanındaki sırada oturan birisi sahaya bir şeyler atmaya kalkınca yanındakiler tarafından önlenmelidir. Sportmenlik dışı hiç bir olayı onaylamıyoruz. Tuttuğumuz takım hangisi olursa olsun centilmenlikten ve kardeşce yaşamadan ödün vermemeliyiz. Kulüplerimiz ve Türk sporu anca böyle kurtulur.
Bu yazı toplam 815 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim