• İstanbul9 °C
  • Ankara2 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Bu yol bize yetmiyor

07 Mayıs 2018 Pazartesi 09:07

Üç hafta önce “Tüfekci, Tutal ve Konurer’ e iş düşüyor” başlıklı yazımda;

BİRİNCİ YOL;

“Seydişehir’ i Cevizli, Süleymaniye, Bademli, Cevizli, Kuyucak, Değirmenlik, Salihler, Gümüşdamla, Şahap, Günyaka ve Karakışla mahallerine ulaştıran yol.

Bu yerleşim birimleri kış aylarında 25.000 yaz aylarında ise zaman zaman 100.000 insanı barındırıyor.

İKİNCİ YOL;

Reze Beli yolu, bu yol başta Derebucak ilçesi ile Durak, Uğurlu. Çamlık. Gencek, Göynem, Pınarbaşı, Tepearası, Zekeriya, Huğlu, Çetmi, mahallelerine ulaştıran yol. Bu yerleşim birimlerinde kış aylarında 7 bin yaz aylarında ise gurbetçilerin gelmesiyle 40 bin nüfusu barındırıyor.

ÜÇÜNCÜ YOL;

Kızılcaköy üzerinden Üzümlü Mahallesine giden yol. Üzümlü ve civarında bulunan yerleşim birimleri de yaz ayarında önemli bir nüfusu barındırıyor” demiştim.

Benim bu çağrıma Üzümlü Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Durmuş Ali Özyörük hafta içinde bir açıklama yaparak çok büyük destek verdi.

Başkan Özyörük, çok doğru tespitlerde bulundu, tamamen haklı, kendisine katılıyorum.

BU YOL BİZE YETMİYOR

Peki; Başkan Özyörük ne dedi bir bakalım;

Alüminyum malzemesi almak için sık sık Seydişehir’e gelip giden Üzümlü esnafı, Seydişehir- Üzümlü yolunun ihtiyaca cevap vermediğinden yakınarak yolun genişletilmesini istiyor.

Silah sanayinde Türkiye’de önde gelen imalatçılar arasında olduklarını ve savunma sanayi için hazırlık yaptıklarını söyleyen Özyörük, “Biz tüm malzememizi Seydişehir’den alıyoruz. Seydişehir bizim için çok önemli ama Üzümlü-Seydişehir yolu bize yetmiyor”

Konuyla ilgili olarak gazetemiz PUSULA’ ya açıklamalarda bulunan Başkan Durmuş Ali Özyörük, Üzümlü’ de silah sanayinde 87 imalatçı firmanın olduğunu, 54 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 4 bin civarında işçi çalıştırdıklarını belirtiyor.

ALÜMİNYUM ÇOK GEREKLİ

Yeni kurulacak olan ihtisas sanayi bölgesinin de bu yol üzerinde olduğunu hatırlatan Başkan Özyörük, “İmalat ettiğimiz silahların tüm malzemeleri Alüminyum. Bu malzemeleri ise Seydişehir’den alıyoruz. Bu nedenle Üzümlü esnafı sık sık Seydişehir’e gelip gidiyor. Artık Üzümlü Seydişehir yolu bize yetmiyor. Bu yolun bir an evvel genişletilmesi gerekiyor.

Üzümlü silah sanayi kendini geliştirerek artık savunma sanayisinde söz sahibi olmaya başladı. Bundan sonra alüminyum özel malzemelerine de ihtiyaç duyabiliriz. Roket ve füze gibi savunma sanayi silahlarında daha farklı özelliğe sahip alüminyum malzemesi gereklidir” ifadelerini kullandı.

TUTAL ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

Başkan Durmuş Ali Özyörük, “Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın yolun Kızılcaköy tarafında kalan bölümünün bakımını yaptığını, bu yardımlarından dolayı kendisine teşekkür ettiğini, yolun yeniden projelendirilerek bakımının yapılması ile 28 km olan Üzümlü-Seydişehir arası mesafenin 25 km’ye de düşebileceğini” sözlerine ekledi.

Orman ve Su İleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve AK Parti İlçe başkanı Mustafa Konurer’ e buradan bir çağrı daha yapmak istiyorum.

Üzümlü yolunun Seydişehir dışında kalan kısmı, Değirmenlik ve Reze Beli yollarının bir an önce onarılması gerekiyor.

Seydişehir ve bölge kamuoyunun sizlerden beklentisi bu.

Bu yazı toplam 849 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim