• İstanbul22 °C
  • Ankara16 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Bütün suç, hoca da mı?

20 Nisan 2020 Pazartesi 08:36

 

Nasrettin hocanın şu fıkrasını bilmeyenimiz yoktur.

“Bir gece Hoca’nın eşeğini çalmışlar. Eşeksiz, Nasreddin Hoca ne yapsın? Fukara, önüne gelene yalnızca bu adi hırsızlık vakasını değil, çalınan eşeğinin faziletlerini de anlatıp duruyormuş. Kim yanar Hoca’nın eşeğine? Her ağızdan bir avaz:

– Kış uykusuna mı yattın Hoca? – Kapıya niye parmaklık yapmadın? – Kapıyı kilitlemeyi mi unuttun yoksa?

Hoca dayanamamış:

– Bre, demiş, siz kimden yanasınız? Hırsızın hiç mi suçu yok?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun istifasına kadar varan olayı biliyoruz.

Korona virüsü salgını sebebi ile 10 Nisan günü saat 22.00 sıralarında 30 büyükşehir ve Zonguldak' ta hafta sonu için 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İşte ne olduysa bu saatten sonra oldu, binlerce insan alışveriş merkezlerine ve fırınlara akın etti, büyük izdiham ve kargaşa yaşandı.

Yasak ilan edilen yerlerde izdihamın yaşanmasını kısmen de olsa anlayalım, Ya yasak olmayan illerdeki izdihamı bana anlatacak var mı?

Akabinde yazılı ve görsel medya başta olmak üzere sosyal medya da yasağın saati ile ilgili eleştiriler gelmeye başladı.

EĞRİ OTURALIM

Yasağın ilan edildiği saat eleştirilebilir, zamanlama yanlıştı, daha önce yapılmalıydı gibi bir sürü görüş dile getirilebilir.

Buna bir şey demiyorum,

Allah aşkına şimdi soruyorum, iki günlük sokağa çıkma yasağı için, 2.5 litrelik 10 kola, 50 şer kiloluk, un çuvalları, kuruyemişler, kilolarca sebze ve meyve almak ne demek.

Tamam, saat yanlış, peki alışveriş çılgınlığına kapılarak, tüm alışveriş merkezlerini silip süpürmeye ne demeli.

Bu hareketin altında yatan ne var, genlerimizde yardımseverlik en yüce değerlerden biri iken bizim insanımız nasıl bu hale geldi,

Asıl araştırılması gereken bu.

Yani eğri oturup doğru konuşalım, Ev sahibinin üzerine bütün suçu yıkmanın bir anlamı var mı?

“Hırsızın hiç mi suçu yok”

Yaşananlardan sonra, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı yazılı açıklamada İçişleri Bakanlığı görevinden ayrıldığını bildirdi. Soylu, "Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının

önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum" dedi.

Daha sonra ise İletişim Başkanlığı, "Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir" açıklaması ile kısa süren kriz sona erdirildi.

Geçtiğimiz hafta sonu için açıklanan yasak beş gün önce ilan edildi, panik olmadı, yalnız başta meyve sebze olmak üzere gıda ürünlerine % 100 e yakın zam yapmak akıl alır gibi değil.

Toplum olarak zor günlerden geçiyoruz. Bahar günlerinde kırlarda, bayırlarda gezmeyi, piknik yapmayı, parklarda, bahçelerde oturmayı, balık tutmayı seven milletiz.

Evde kalmak elbette zor,

Lütfen birbirimize karşı daha anlayışlı olalım, kalp kırmayalım, tekrar çalma ihtimalimiz olan kapıyı tamamen kapatmayalım. Sonuçta beraber yaşayacağız, yüz yüze bakacağız.

Hocanın fıkrasını unutmayalım. Bu günler geçecek.

Bu yazı toplam 485 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim