• İstanbul22 °C
  • Ankara23 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Çarşı esnafının sesini duyalım

24 Haziran 2019 Pazartesi 08:55

Seydişehir Belediyesi son yıllarda önemli yatırımlara imza attı.

Bunların başında Kuğulu vadisi, Seyit Harun, Termal rehabilitasyon merkezi ve Eski garaj projeleri geliyor.

Bu önemli yatırımlardan Eski garaj projesi tamamlanmak üzere. Eski garaj projesi ile ilgili eleştiride bulunanlar da var, beğenenlerde.

Şu konuyu belirtmek istiyorum, eski garajda ki projeyi beğeniriz ya da beğenmeyiz. Eski garaj projesi önceki Belediye Başkanlarının da gündeminde idi.

Mehmet Tutal cesaret gösterdi. Proje eleştirisine katılırım, ancak, böyle bir yatırıma ne gerek vardı eleştirisine katılmam.

Beğenelim, beğenmeyelim, proje tamamlandı sayılır. Yakın zamanda önemli markalar hizmet verecek, yeni işyerleri açılacak, konut alan vatandaşlar da taşınarak buraya önemli bir canlılık katacak.

Ortaya çıkan canlılığın çevrede bulunan işyerlerinin de ihtiyaç hissederek bir araya gelerek hemen karşı kısma böyle büyük bir proje yapmak isteyeceklerini düşünüyorum.

ÇARŞI ESNAFI ŞİKAYETÇİ

Büyük projelerden biride “Seyit Harun Projesi”

Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte, yaklaşık 80 Bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Hanboğazı meydanı, Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenleniyor.

Kentsel Tasarım ile bölgeye kimlik kazandıracak ve çarşının çehresini değiştirerek, tarihi dokuları iyileştirme çalışmaları ile bölgedeki ekonomik ve sosyal hayatı canlandırmayı hedefleyen projede, istimlakler tamamlanıp, giydirme çalışmalarının da bir kısmı tamamlandı.

Bu bölgeler yeniden düzenleniyor. Ekonomik ve sosyal hayatı canlandıracak, Seydişehir'e yakışan, rahat ve geniş alanlara sahip, çağdaş bir yaşam alanı oluşturulacak.

Kamuoyundan destek alan çalışmaların bir an önce tamamlanıp çarşı esnafının ekonomik yönden rahata kavuşturulması,

31 Mart seçimleri sonrasında düzenlemelerin ivme kazanıp hızlanması özellikle çarşı esnafı tarafından beklenmeye başlandı.

Ancak çalışmaların tamamen durması, istimlak edilen işyerlerinde düzenlemeler yapılmaması beraberinde çirkin görüntüler ortaya çıkardı.

Anladığım kadarı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin bölgede bir çalışma başlatmayacağı görünüyor.

Çarşı esnafının ortak sesi, Seydişehir Belediyesinin kendi imanları ile cami çevresine yeşil alan, araç park alanları ile vatandaşların faydalanacağı sosyal mekânlar yapılmasıdır.

İNANÇ TURİZMİ

Seyit Harun Camii ve beraberinde Şeyh Hacı Abdullah Efendi türbesi, inanç turizmi yönü ile de çok büyük ilgi gören mekânlar.

Gerek camiye, gerekse türbeye ülke genelinden birçok vatandaş zaman zaman turlar ile gelerek ziyaretler yapıyor.

Özeleştiri yapmak gerekirse, ziyarete gelen vatandaşlara hitap edecek sosyal, kültürel dokuların yanında yeşil alanlarımız da yok.

Seydişehir Belediyesinin kendi imkanları ile bölgede düzenleme yapması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Belediyenin iradesi, teknik ekibi ve imkânları bunları yapacak güçtedir.

Çarşı esnafının sesini duyup mağduriyetlerinin giderilmesinin zamanı gelmiştir.

Bu yazı toplam 662 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim