• İstanbul14 °C
  • Ankara11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’DEN AK PARTİ’NİN AÇIKLAMASINA TEPKİ
04 Şubat 2017 Cumartesi 10:59

CHP’DEN AK PARTİ’NİN AÇIKLAMASINA TEPKİ

24 Ocak 2017 Salı günü yaptığımız basın açıklamamıza cevaben İktidar partisi Seydişehir İlçe Teşkilatınca “Yeni Anayasa Rejim Değil Sistem Değişikliğidir” adlı bir basın açıklaması yapılmıştır.

Açıklamalarında Anayasa değişiklik teklifindeki maddeleri okumadığımız söylenmiştir. Ancak bu değişiklik maddelerini belki de okuyan tek kesim biziz. Öyleyse hatırlatmak isteriz: Teklife okumadan imza atan 316 milletvekili kimlerdir?

Yaptığımız basın açıklamasına “Asılsız söylemlerle rejimin değiştirileceğini iddia edenler milleti birbirine kırdırmanın ve Türkiye’nin düşmanlarının ekmeğine yağ sürmenin çabası içerisindedir.” açıklamasıyla HAYIR diyeceklerin aklıyla alay ederek yapılabilecek en kötü hakareti yapmaktadırlar. Bu açıklamalarıyla kendilerini kınıyoruz.

24 Ocak 2017 Salı günü yaptığımız basın açıklamasında Kamuoyuna 8 soru sormuştuk. Bu sorular belli ki kendilerini zora sokmuş ve ciddi derecede rahatsız etmiş. Öncelikle aynı soruları tekrar sormak isteriz:

Soru 1: Siz herhangi bir siyasi parti liderinin TSK’nın başkomutanı olmasını ister misiniz?

Soru 2: Yargının tamamını bir tek kişinin atamasını ister misiniz?

Soru 3: Bir kişinin ülkemizin bölümlerini istediği gibi şekillendirmesini ister misiniz?

Soru 4: Bir kişinin Bakanları, milletvekillerini, kuvvet komutanlarını, rektörleri, daire başkanlarını, valileri, kaymakamları, genel müdürleri vs. keyfi olarak atamasını ister misiniz?

Soru 5: Bir tek kişinin bütçeyi oluşturmasını ister misiniz?

Soru 6: Denetlenmesi imkansız bir başkan ister misiniz?

Soru 7: Cumhurbaşkanı kararnameleri kanun yerine geçiyor. Keyfi kararname çıkarabilmesini ister misiniz?

Soru 8: Fiili duruma göre hukuk oluşturulurken yetkiyi alan kişinin daha sonra yeni fiili durumlar yaratmayacağının garantisi var mı?

Mevcut anayasada Cumhurbaşkanının TSK’nın Başkomutanı olduğunu söyleyerek bize 104. Maddeyi anımsatmaktadırlar. Belli ki ilk sorumuzu iyi okumamışlar ya da okumuş da anlamamışlar. Sormak isteriz; mevcut anayasada siyasi parti lideri kavramı geçmekte midir? Hayır, geçmemektedir ve getirilmek istenen değişikliğe göre seçilecek cumhurbaşkanı siyasi parti lideri de olabilecektir.

İkinci olarak Yüksek mahkemenin ve HSYK’nin üyelerinin tamamını direk ya da dolaylı olarak Cumhurbaşkanının ataması öngörülmektedir. İlgili maddelere bakmaları durumunda kendileri de görmek isterlerse haklı olduğumuzu daha iyi anlayacaklardır..

AKP İlçe Teşkilatına özellikle teşekkür etmek isteriz. Çünkü sorduğumuz sorulara yanlış anlayarak da olsa sadece ilk iki soruya cevap vermeye çalışmışlardır. Diğer sorularımıza cevap veremeyerek haklılığımızı teslim etmişlerdir.

Yaptığımız basın açıklamasında “Rejim değiştirilmek isteniyor” vurgusunu yapmıştık. Biz sözümüzün arkasındayız. Yapılmak istenen bir rejim değişikliğidir.Egemenliğin tek bir elde toplandığı otoriter rejime geçiştir. Türkiye’de siyasal rejim demokrasi eksikleri olmakla birlikte demokratik cumhuriyettir. Bu değişiklik demokrasi eksikliğini gidermeye dönük yapılmıyor. Tam tersine eksik demokrasiyi de sonlandırıp, otoriter-totaliter bir diktatörlüğün anayasal zemini oluşturuluyor.

Getirilen teklif Milli İrade gibi özünde olmayan süslü ifadelerle halka sunulmaktadır. Gerçekte Milli İradenin tam olarak yansıyabilmesi için belli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunları; Güçler ayrılığı, Yargı bağımsızlığı, Basın özgürlüğü, Eşit şartlar vb. olarak sıralayabiliriz. AKP İlçe Teşkilatının yaptığı Milli İrade sözü toplumu aldatmacadan ibarettir. OHAL ortamında referanduma gidileceğine göre bizim haklılığımız bir kat daha doğrulanmıştır. Milli irade gerçek anlamda yansıyacak olursa ulusumuz da bizi haklı çıkararak sandıkta gereken cevabı verecektir.

 

SEYDİŞEHİR CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLÇE ÖRGÜTÜ

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim