• İstanbul12 °C
  • Ankara11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım” Tarif Yarışması’nın Finali UKÜ’de Gerçekleştirildi
23 Nisan 2018 Pazartesi 09:15

“Ders de Çalışırım Yemek de Yaparım” Tarif Yarışması’nın Finali UKÜ’de Gerçekleştirildi

Konya’dan yarışmaya katılan Doğukan Furkan Abacı Höşmerimli Pancar Tatlısı isimli tarifi ile 2. olarak %75 eğitim indirimi kazandı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen ve Türkiye geneli lise son sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen “Ders de Çalışırım, Yemek de Yaparım” isimli tarif yarışmasının Final etabı UKÜ’de yapıldı. Jüri üyeliğini Bein Gurmede yayınlanan Şefin Dünyası isimli programın yapımcısı Şef Hazer Amani, Şef Aşçı ve CNN Turk’te yayınlanan Can’lı Tatlar programının yapımcısı Can Oba, Şef Aşçı Selim Yeşilpınar ile UKÜGastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Esat Kastambollu’nun yaptığı veBüyük bir coşku ile sona eren yarışmada iki kategoride toplam kırköğrenciye eğitim indirimi ödülü verilirken finalist öğrenciler üç gün boyunca UKÜ’nün ev sahipliğinde bir yandan Kıbrıs kültürünü ve yemeklerini tadarken diğer yandan Ada’yı ve Kampüs’ü gezme fırsatı elde ettiler.

İlginin yoğun olduğu yarışma, Türkiye geneli tüm lise son sınıföğrencilerinin katılımına açık olarak gerçekleşti. Öğrenciler, UKÜtarafından düzenlenen yarışmada Ana Yemek ve Tatlı/Pasta/Kurabiye olmak üzere iki kategoride yarıştı. Tarif yarışmasına online başvuru yaparak katılan yarışmacıların arasından jürinin değerlendirmesi ile kırk tarif yarı finale kaldı. Yarı finale kalan tarifler arasında sosyal medya üzerinden yapılan halk oylamasının ardından; Tatlı/Pasta/Kurabiye kategorisinde Kader Sarı (Rize), Hilal Sığırtmaç (İzmir), Mervenur Aydın(İstanbul), Elifnur Ürkmez (Kırıkkale), Melisa Taştan (Samsun), Müşide Çınar (Ankar), Doğukan Furkan Abacı (Konya) ve Fatma Kübra Sezgin(Kocaeli) ile Ana Yemek kategorisinde İlbey Beyhan (Bursa), Cahide Özge Öztürk (Kütahya), Tuba Dönmez (Ordu), Tilve Yıldız (Eskişehir), Hilal Ceylan (Kocaeli), Doğukan Furkan Abacı (Konya), Nida Su Sözal (Ankara) ve Fatma Orhan (Rize) Kıbrıs finalinde yarışmaya hak kazandılar. 

 

Bir gün boyunca heyecanla yarışan ve jüriye tariflerini sunan finalistlerden Tatlı/Pasta/Yemek Kategorisinde Melisa Taştan Fındıklı Parfe isimli tarifi ile %100 Eğitim Bursu, Doğukan Furkan Abacı Höşmerimli Pancar Tatlısı isimli tarifi ile 2. olarak %75 eğitim indirimi ve Fatma Kübra Sezgin Cookie De’Sufle isimli tarifi ile 3. olarak %50 eğitim indirimiAna Yemek kategorisinde yarışıp derece alan Tilve Yıldız Ispanaklı Bonfile Sarma isimli tarifi ile 1. olarak %100 eğitim bursu, Nida Su Sözal İkinci Şans isimli tarifi ile 2. olarak %75 eğitim indirimi ve Hilal Ceylan Sebze Buharında Levrek isimli tarifi ile 3. olarak %50 eğitim indirimi almaya hak kazandı. Yarıfinale kalan 40 aday ise %25 eğitim indirimi kazandı.UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Emrah Erkurt ve Tanıtım Müdürü Pelin Bengisu ile çok sayıda UKÜ personeli ve öğrencisinin katıldığı ödül töreninde ödüllerini ve katılım belgelerini alan finalistlere, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri tarafından UKÜ’nün herhangi bir bölümünü ücretli olarak tercih edip yerleşmeleri durumunda ödül olarak aldıkları indirim oranıyla UKÜ’de eğitimlerini tamamlayabilecekleri bilgisi verildi.

 

UKÜ tarafından düzenlenen “Ders de Çalışırım, Yemek de Yaparım” isimli tarif yarışması ödül töreninde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” sözleriyle konuşmasına başlayan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri , eğitim öğretimin yanı sıra bu tür teşvik edici yarışmalara evsahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını ve dereceye giren öğrencileri tebrik ettiğini belirtti. Gece, ödül töreninin ardından jüri üyeleri, UKÜ personeli ve finalistler ile birlikte yenen gala yemeği ile son buldu.

 
Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim