• İstanbul9 °C
  • Ankara2 °C

SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

Ekstra 3

27 Mart 2021 Cumartesi 11:18

1465 yılında dünyaya gelen denizcilik ve haritacılık deyince aklımıza ilk gelen, o yıllarda detay anlamında çizilmesi çok güç dünya haritası çizen kişi, kuşkusuz Türk denizciliği ekolünün ustası olarak bilinen, Karaman'lı Kemal Reis'in yeğeni Piri Reis’den başkası değildi. Piri Reis, yaptığı geziler ve keşifler sonucu, iki dünya haritası ve çağdaş denizciliğin ilk önemli yapıtlarından biri olarak tanımlanan, Kitab-ı Bahriye adlı eserini bıraktı.

Ülkemizde futbol kültürünün haritasını çizmek için Piri Reis olmaya gerek yok! Her ne kadar bazı takımlar tüm başarısızlığa rağmen aynı hocaların değiş tokuşunu yapıp takımlarını daha da zor duruma soktukları gerçeği görmezden gelinemez. İşin aslı; Sağlam defans, sert orta alan, atletik kanat, bitirici forvet ve bir parça strateji ülke takımlarının ana prensibi haline gelmiş durumda, hele ki ucuza bir oyuncu alıp, yüksek performans gösterip de satarsak değmeyin keyfimize...

Fakat başka şeyler deneyen takımlar ve hocalar da yok değil, gerçi sivrilen hocaları hemen İstanbul takımları alıp bir şans deneme girişiminde bulunsalar da Anadolu’da yaptıkları başarılar küçümsenemez. İlhan Palut bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Fakat ne kadar başarı sağlarsanız sağlayın kendinizi mevcut şartlara uyduramazsanız başarısız oluyorsunuz.

Alanyaspor yönetimin icraatları, transfer politikası, oyun anlayışı ve takım olgusuyla kısa sürede ülkenin tarafsız kesimin beğenisini kazanmış bir takımdı. Konyaspor karşılaşması ile birlikte bir özelliklerini daha görmüş olduk. İlk düdükten son düdüğe kadar, nedendir bilinmez, sürekli hakemi etkisi altına almaya çalışan, çıt kırıldım bir anlayış ile karşılaşmayı tamamladılar. Çıktıkları günden bu zamana kadar ilk kez böyle gördüm dersem sanırım yanlış olmaz.

Konyaspor ise alt gruptan kopma adına çıktığı maçlarda aldığı olumsuz sonuçlarla, geçtiğimiz hafta son saniye yenilen beraberlik golü moralsizliği ile sahaya çıkarken, akıllarında galibiyetten başka birşey yoktu. Takımda depolanan hırs onlara enerji olarak dönerken, erken gelen gol ile moraller zirve yaptı. Bu sıradan bir gol değildi. Avrupa’nın dev kulüpleri ile yarışabildiğimiz tek alanda yani kafa golüyle gelmişti. Bu golü sıradanın dışına çıkartan ise çalışıldığı o kadar belliydi ki bize keyifle izlemesi düştü. Unutmadan Bytyqi çok olağan dışı işler yapıyor kestiği toplar öyle böyle değil. Fizik gücünün artmasını merakla bekliyor olacağım. Konyaspor diğer birçok Anadolu takımının aksine belli oyun anlayışı ve sistem takımı olma yolunda ilerliyor. Zaman zaman aksiler çıksa da totalde olumlu sinyaller veriyor. İlhan Palut gelişmeyi ve geliştirmeyi seven bir hoca başarıya aç bu da aslında bizim işimize geliyor. Geçtiğimiz hafta oynanan Kasımpaşa maçında yenilen son saniye golü bizi bu hafta içinde korkutsa da hatalardan ders alıp bu 3 puanı almak güzeldi. Fakat bu kadar çok pozisyona girip sadece bir tanesini noktalamak ciddi beceriksizlik isteyen bir durum olsa gerek.  Oyuncu performanslarına çok girmeyeceğim fakat hadi Diamonde ön liberoda oynuyor pozisyon gereği agresif ve sert olması doğal peki  Rahmanovic hangi mevkide oynuyor ? Böyle on numara olur mu? Neyse ki hoca müdahale etti de başımızı yakmadan kenara aldı.

Sonuç olarak; rakiplerimizin birçoğunun puan kaybettiği haftada, bu galibiyet ekstra 3 puan olarak hanemize yazıldı. Kısmen de olsa takım çok rahatladı. Bundan sonra yapılacak maçlar zorluk derecesi yüksek görünse de kafa olarak daha hazır olacağımızdan istenilen oyun ve sonuçları sahaya ve tabelaya yansıtacağımıza inanıyorum. Şimdi değil, 40 barajını geçtikten sonra gelecek yıl planlamasını yavaş yavaş masaya yatırmak gerekiyor. Zira gelecek yıl sıradan bir yıl değildir.  Şimdi bu 3 puanın tadını çıkartalım milli aranın ardından daha güzel günlere diyelim.  Konyaspor bir plan ve strateji ile bu galibiyeti aldı. Oyunu çirkinleştirmeden doğru işlerle, tesadüfen değil, hak ederek bu galibiyeti almıştır.

Maçın sözü; Kabul edilmiş bir hata, kazanılmış bir zaferdir.

Bu yazı toplam 900 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim