• İstanbul19 °C
  • Ankara14 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Esnafa daha fazla sahip çıkılmalı

27 Ocak 2020 Pazartesi 09:29

 

Seydişehir Esnaf Odası Başkanı İbrahim Aypar, hafta içinde İnternet alışverişlerinin esnaf ve sanatkârları derinden üzdüğünü belirten bir açıklama yaptı.

Başkanın açıklamasını yerinde buluyorum.

Uzun zamandır bu konuda görüşlerimi dile getirmek istiyordum, Başkan Aypar açıklama yapınca, hem esnaflarımıza, hem de başkana destek olmak üzere görüşlerimi dile getirmek istedim.

MAHALLE BAKKALI

Büyük alışveriş merkezlerinin hayatımıza girmesi ile çocukluğumuzda bizim için ayrı bir yeri olan mahalle bakkalları da bir bir kapandı.

Mahalle bakkalları ticarethaneden öte, sanki aileden biri gibi yıllarca hayatımızda yer aldı.

Halkımızın neredeyse tamamının sosyal, ekonomik, sıkıntılı ve acı günlerinde can simidi olduğu hepimizin gerçeği.

Alışveriş merkezlerinin her mahallede yer alması bakkallara büyük darbe vururken, şimdi de internetten alışveriş yapma imkanı da esnafın tamamına büyük darbe vuruyor.

İNTERNET ALIŞVERİŞİ

Esnaf ve sanatkârlar, kendi öz sermayeleri ile başta gelir vergisi ödüyor. Ayrıca sosyal güvencelerinin yanı sıra, yaşamlarını sürdürebilmek için ne tür bir ihtiyacı varsa kendi imkânları ile karşılamak mecburiyetinde.

İşin diğer bir önemli tarafı da, esnaf sattığı ürünün her daim arkasındadır. Ürün ayıplı olursa vatandaş kısa süre içinde yüz yüze görüşerek esnafa şikâyetini ve talebini iletme imkânına sahiptir.

İnternetten yapılan alışverişlerde böyle bir imkân yoktur.

Diğer yandan internetten satış yapan firmalar, işyeri kirası ödemiyor, elektrik, su, ısınma gibi giderleri nerede ise yok, bütün bunlar göz önüne alınınca sattığı ürünü daha ucuza verme imkânına sahip.

Durum böyle olunca vatandaşlarımız da hesaplı olduğu için zaman zaman internetten alışverişe sıcak bakıyor.

Avantajları olduğu gibi, dezavantajları da var, ürün ayıplı, ya da kusurlu çıkınca ya da talep etiğiniz ürün değil de başka bir ürün gönderilirse muhatap bulma imkânı yok.

Tüketici haklarına müracaat edilse bile, haftalar, hatta aylar geçse de sonuç alma imkanı olmuyor.

Bu durumda halkımızın mağduriyetine sebep oluyor.

Bir de toplumun hassasiyetlerine ters olan, sermayesi yabancı, firmalar var ki, istenmeyen ürünlerin gönderilip yüzlerce kişiye kullandırılan, vatandaştan peşin alınan paranın aylarca kullanıldığı, sağlık kurallarına uyup uymadığı belli olamayan, her türlü verginin rahatlıkla kaçırılabildiği ortamlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumun Esnaf ve Sanatkâr camiasını derinden üzdüğü aşikârdır.

Ülkemizin başlıca gelir kaynağı vergi olduğu göz önüne alınmalıdır, vergiyi de ağırlıklı olarak sahip çıkılmayan Esnaf ve Sanatkârlar karşılamaktadır.

Dolayısıyla, Neredeyse her sokakta kurulmuş, yabancı sermayeli, hesabı kuruşuna kadar tahsil eden, veresiye teklif bile edilemeyen, pazarlık yapılamayan,

Her hangi bir derde çare olmamış, Memlekete üretim adına en ufak yatırım yapmayan, alışveriş merkezlerinden vazgeçilmesi veya azaltılmasının yanı sıra internetten alışverişlere de sınırlama getirilmesi böylece esnaf ve sanatkarlara daha fazla destek verilmesi kanaatindeyim.

Esnafa daha fazla sahip çıkılması konusunda başkan İbrahim Aypar’ ın gayretlerini yerinde buluyorum ve destekliyorum.

Bu yazı toplam 351 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim