• İstanbul24 °C
  • Ankara18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ETİ ALÜMİNYUM MODERNİZASYON
01 Nisan 2017 Cumartesi 10:41

ETİ ALÜMİNYUM MODERNİZASYON

Tesis hem modern

hem daha üretken

 

2005 yılında özelleştirilen Eti Alüminyum’a o tarihten bu yana geçen sürede 540 milyon doların üzerinde modernizasyon yatırımı yapıldı. Bu yatırımların 240 milyon dolarlık kısmı daha önce tamamlandı. Diğer yandan elektrolizhanelerde devam eden modernizasyon çalışmaları için de 300 milyon doların üzerinde yatırım yapılarak tamamlandı. Modernizasyon çalışmaları ile ilgili Eti Alüminyum yönetimi basın mensuplarını bilgilendirdi. Tesislerin A misafirhanesinde yapılan sunuma,

Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye başkanı Mehmet Tutal, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Çelik İş Sendikası Başkanı Murat Özkal,  Eti Alüminyum Genel Müdür Yardımcıları Yaşar Bayraktar, Osman Zeki Özyıldırım, Alüminyum Fabrikası Müdürü İbrahim Ekin, Yardımcı İşletmeler Müdürü Faruk Gümüşbaş, İdari Sosyal Faaliyetler Müdürü İhsan Kayseri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, basın mensupları katıldı.

Eti Alüminyum Misafirhanesinde davetlilere sunumu Genel Müdür yardımcı Yaşar Bayraktar yaptı.

Sunumda tesislerin kuruluşu ve özelleştirildiği 2005 yılına kadar olan süre ve sonrası anlatıldı.

Tesislerin 2005 yılında özelleştirilmesinin ardından modernizasyon çalışmaları ile tesislerin adeta yeniden doğduğuna dikkat çekildi. Tesislerin dünya standartlarında üretim yaptığına özellikle vurgu yapılarak üretim ve elde ettiği katma değer ile ülke ekonomisine yaptığı katkı ve tesislerin 11 yılda geldiği nokta anlatıldı. Elektrolizhanelerde yapılan modernizasyon çalışmaları sonucunda eski ve yeni sistem mukayese edilerek kapalı sistem ile üretimde kalite ve çevreye verilen önem gözler önüne serildi. Genel Müdür yardımcı Yaşar Bayraktar, “Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılmasının ardından geçen süre içinde tesise 540 milyon dolarlık yatırım yapılmıştır. Eti Alüminyum Tesislerinin yedek parça ihtiyacını karşılamak için tesisin içinde bulunan Makine Teçhizat Fabrikası tezgahları modernize edilmiştir. 17.8 milyon dolara yenilenen fabrikaya CNC tezgahları, kaynak makineleri, testere ve 2 adet İndüksiyon ocağı alındı. Böylece hem üretim kalitesi artırıldı, hem üretim çeşitliliği fazlalaştı” dedi.

ATIK GAZDA AB NORMLARININ ALTINA İNİLDİ

Seydişehir Entegre Tesisleri’nin gaz salınımı için özelleştirme sonrasında 15 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Bayraktar, “Bu yatırım sonrasında AB normları gaz salınım değerlerinin altında bir seviyeye ulaşılmıştır. Eti Alüminyum, tesisinde dünyadaki son teknolojileri kullanırken, yenileme kapsamında sektörün önde gelen yabancı şirketlerinden danışmanlık hizmeti almıştır. Bu kapsamda, yatırımların devreye sokulması aşamasında önemli kritik ekipman ve malzeme alımlarının yapıldığı Almanya, İsviçre, İsveç, Fransa, Kanada, Finlandiya, Japonya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerden süpervizörlerin yanı sıra Çin’den 70 mühendis ve devreye alma elemanı Türkiye’ye getirildi” diye konuştu.

ELEKTRİK VE SUDAN TASARRUF

Eti Alümiyum’un yenileme çalışmaları sırasında çevre faktörünün de en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü anlatan Bayraktar, “Yatırımlarla elektrik ve su kullanımında ciddi tasarruflar sağlandı. Özelleştirme öncesi 1 ton alüminyum için 17.500 KW elektrik kullanılırken, bu rakam yeni yapılan yatırım sonucunda 13.000 KW’ye düşürüldü. Su kullanımı ise yüzde 50 oranında azaltıldı. Eti Alüminyum’un Cengiz Holding bünyesine dahil olduğu 2005 yılında acil yapılması gerekenler gözden geçirildiğinde; o güne kadar yenileme yatırımı yapılmaması nedeniyle tesisin her an durabileceği

tespit edildi. Özellikle elektrolizhanelerdeki hücrelerin 2 saatlik durmasıyla elektroliz hücreleri donacağı için sistem 4 yıllık kapanma süreciyle karşı karşıya kalma riski tespit edildi ve bu nedenle sadece elektrolizhane için 221 milyon Dolarlık yatırım yapıldı. Metal kalitesinde minimum yüzde 99.8 saflıkta alüminyum üretme becerisine sahip, SAMİ teknolojisi ile projelendirilip montajı tamamlanan Avrupa’nın en yeni alüminyum elektrolizhanesi ise çevre emisyonları açısından da Avrupa Birliği standartlarında” şeklinde konuştu.

OYMAPINAR YÜZDE 5 DAHA VERİMLİ

Özelleştirme kapsamında yer alan Oymapınar Barajı’nın da yapılan yatırımlar ile yenilendiğini anlatan Bayraktar, “Avusturyalı VA-TECH firmasıyla ortak çalışmaya gidilerek santralin hidrolik ve elektrik kumanda sistemleri tamamen değiştirilerek modern bir kimliğe kavuşturuldu. 14.6 milyon dolar yenileme yapılan Oymapınar’da elektrik üretimi yüzde 5 oranında artırıldı. Tesislerde kullanılan kükürt ve SO2 oranı yüksek 6 noluFuel-Oil’in çevreye daha fazla zarar vermemesi için 5 milyon Dolar

yatırımla doğalgaz dönüşümü gerçekleştirilmiştir. 2008 yılından sonra tesislerde doğalgaz kullanılmaya başlandı. Yerli kömürün de devreye girmesiyle birlikte yılda 70 milyon dolarlık yakıt tutarının Türkiye’de kalması sağlandı” dedi.

SEYDİŞEHİR VE ÇUMRA DOĞALGAZA KAVUŞTU

Eti Alüminyum için İran’dan Seydişehir’e çekilen doğalgaz hattının gerekli izinler alınarak kullanılmaya başlandığını kaydeden Bayraktar, “Tesislerin doğalgaza geçmesinin ardından EPDK, Seydişehir ve Çumra ilçesi dağıtım ihalesini sonuçlandırdı ve ilçe doğalgaza kavuştu. Buhar kazanları 7 milyon 500 bin Dolara yenilenerek, tesislerin buhar ihtiyacı güvenilir ve ekonomik bir sistemle karşılanmaya başlamıştır. Yeni yapılan buhar türbini sayesinde 13 MW enerji üretimi sağlanarak maliyetler de aşağı çekildi” ifadelerini kullandı.

Oymapınar ve Seydişehir’de yapılan yatırımlar sonucunda ilave 62 milyon Kwh/yıl enerji üretim artışı sağlandığını söyleyen Bayraktar, “Tüm tesislerde toplam 180 milyon Kwh/yıl enerji tasarrufu sağlandı. Böylece elektrik üretim artışı ve tüm enerji tasarrufu 242 milyon Kwh/yıl oldu. Eğer doğalgaz santrali ile elektrik üretilseydi, bu enerjiyi üretmek için 60 milyon m3/yıl doğalgaz tüketilecekti. Bu da dışarıya yıllık 20 milyon dolar, 10 yıllık periyotta ise 200 milyon dolar ödemek anlamına geliyordu. Bu ödemenin önüne geçilerek milli ekonomiye önemli katkı sağlandı. Prebaked Sistemi ile üretim yapılan elektrolizler devreye alındı. GTC (Gaz Temizleme Sistemi) devreye alınmıştır. Ayrıca Anot Rodlama, Yaş Anot Hazırlama ve Anot Pişirme ünitelerinin kurulumuna devam ediliyor ve akışkan yataklı yeni Kalsinasyon fırını kurulumuna başlandı” diye konuştu.

SEKTÖRE VE ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILANLAR

2015 yılında Eti Alüminyum A.Ş.’de tamamlanan elektrolizhaneler yatırımı ile Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının yüzde 13,5’inin karşılanmaya başladığını kaydeden Bayraktar, “Eti Alüminyum A.Ş., Türkiye’nin tek birincil alüminyum tesisi olarak Türkiye ihtiyacının yüzde 13,5’ini karşılama kapasitesine sahiptir. Şirket, 1 mikrona kadar HalogenFreeFlameRetardant (Halojen içermeyen alevlenme geciktirici) üretimi yapabilen Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise sayılı firmalardan biri. Türkiye’de üretilmeyen 2000, 5000 ve 7000 grubu döküm alaşımları, özel alaşımlı yassı ingot ve yuvarlak ingot, Eti Alüminyum A.Ş. ile üretilmeye başlandı. Savunma, uçak, otomotiv alanında kullanılan bu ürünler sayesinde milyonlarca doların ülkede kalması sağlandı. Tesislerde kullanılan kükürt ve SO2 oranı yüksek 6 noluFuel-Oil’in çevreye daha fazla zarar vermemesi için 5 milyon dolar yatırımla doğalgaz dönüşümü gerçekleştirildi. 2008 yılından sonra tesislerde doğalgaz kullanılmaya başlandı. Yerli kömürün de devreye girmesiyle birlikte yılda 70 milyon dolarlık yakıt tutarının Türkiye’de kalması sağlandı” şeklinde konuştu.

55 ÜLKEYE İHRACAK

Eti Alüminyum’un, ürettiği ürünlerin yaklaşık yüzde 38’ini, 55 ülkeye ihraç ettiğini kaydeden Bayraktar, “Alüminyum Hidroksit (Hidrat ) ve Yuvarlak İngot başta olmak üzere tüm ürünlerin ihracatını yapan Eti Alüminyum A.Ş., Arjantin, İspanya, İtalya, Şili, Kolombiya, Mısır, Tunus, ABD ve Endonezya başta olma üzere dünyanın dört bir yanına ürünleri ile ulaşmaktadır. Eti Alüminyum’un özelleştirilmesinde önce, alüminyum ürünleri A-7 Avrupa standartlarına bile ulaşamadığı için satılamazken, bugün A-8, A-9 standardına ulaşarak savunma, uçak, otomotiv sanayinde kullanılan uç ürünlerin bile hammaddesi sağlanabilir hale gelmiştir. Aynı şekilde kalite standartlarının düşük olması nedeniyle satılamayan alüminyum hidroksit ara ürünü 260.000 ton/yıl kapasiteden 400.000 ton/yıl kapasiteye çıkarılarak 60’dan fazla ülkeye ihracat imkanı sağlanmıştır. Bu sayede Türkiye’de endüstriyel ve kimyasal ürünlerin geliştirilmesi, yeni ürünlerin pazara sunulması imkanı doğmuştur. Yapılan modernizasyon çalışmaları ile kalitede standartları yükseltilmiş ve yeni ürünler üretilerek dünya pazarlarının da kapısı açılmış, Türkiye’de üretilmeyen 2000, 5000 ve 7000 grubu döküm alaşımları, özel alaşımlı yassı ingot ve yuvarlak ingot üretilmeye başlanmıştır. Eti Alüminyum, 1 mikrona kadar HalogenFreeFlameRetardant (Halojen İçermeyen Alevlenme Geciktirici) üretimi yapabilen Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise sayılı firmalarından” dedi. 

60 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye’nin tek entegre Alüminyum Tesislerinde de yeni yatırımlarla birlikte savunma, uçak ve otomotiv sanayiinde kullanılacak yeni ürünler geliştirilerek dünya pazarlarının yolu açılırken 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor Kamuda iken yenileme çalışmaları yapılmayan ve özelleştirildiğinde kapanma aşamasında bulunan Eti Alüminyum aralıksız devam ettirdiği modernizasyon çalışmaları ile 2bin 500’ün üzerinde kişiyi istihdam ediyor, ayrıca Seydişehir’de birçok sektörü de hareketlendirerek dolaylı istihdam da sağlıyor. Teknolojinin yanı sıra çevre yatırımlarına da önem verilen tesislerde gaz salınımı AB ortalamasının yüzde 50’sinin bile altına düşürüldü. 2,5 milyon metrekare tesis arazisinde şu ana kadar 100 binden fazla ağaç dikildi. Seydişehir Eti Alüminyum Tesisler, kendi alanında entegre olan Türkiye’nin tek tesis unvanını koruyor. Eğer fabrika kapatılmış olsaydı Türkiye bu alanda tamamen dışa bağımlı hale gelecekti.

600 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM

Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesinden sonra geçen sürede tesise birçok alanda yatırım yapıldı. Daha önce çeşitli birimlerde 300 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilmişti. Elektrolizhanelerde devam eden modernizasyon çalışmalarına da 300 milyon doların üzerinde harcama yapılarak tamamlandı. Türkiye’nin yıllık yaklaşık 600 bin ton olan alüminyum ihtiyacının yüzde 10’u olan 60 bin tonu üretilirken, gerçekleştirilen modernizasyon çalışmaları ile yıllık üretim kapasitesi 80.000 tona çıkartıldı. Böylece ülke ihtiyacının yüzde 15’i karşılanmaya başlandı. Türkiye’nin yıllık alüminyum ithalatının 1,8 milyar dolar olduğu göz önüne alınırsa, sadece Seydişehir Alüminyum Tesisleri yıllık yaklaşık 250 milyon doların ülke içinde kalmasını sağlıyor.

 

Bu haber toplam 4022 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim