• İstanbul3 °C
  • Ankara0 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Etibank’ın 45 yılık hayali

03 Eylül 2018 Pazartesi 08:44

Seydişehir Etibank Alüminyum Tesislerinde 45 yıllık bir hayal Kurban Bayramının birinci günü sessiz sedasız gerçekleşti.

Yeni idari binasının yanına, yolun hemen kenarına yapılan cami ibadete açıldı.

Yer seçimi konusunda oldukça isabetli bir karar verilmiş, tesislerde çalışanların yanısıra dışarıdan gelen ve yoldan geçenlerin rahat bir şekilde ibadetlerini yapabilmelerine imkan sağlanması göz önüne alınmış.

Etibank Alüminyum tesislerinin temeli 5 Ağustos 1967 yılında zamanın Başbakanı Süleyman Demirel tarafından atıldı. 1973 yılında ilk birincil alüminyum üretildi.

O tarihten itibaren tesislerde çalışan sayısı her yıl arttı, hatta bir ara 8.000 kişinin istihdam edildiği bilgilerimizin arasında.

Bu kadar yoğun bir çalışana sahip tesislerde her tür ihtiyaç gibi ibadet ihtiyacı da gündeme geldi.

Sanırım 1970 yıllardı bir grup tarafından bir cami yaptırma derneği kuruldu, üretim hattının karşısında yani tesislere giden yolun sol tarafında ambarlar bölgesinde inşaat için yer ayrıldı, bir de “CAMİİ İNŞAATI” yazısı bulunan levha kırmızı bir yazı ile çalışanlara ve kamuoyuna ilan edildi.

Akabinde cami yaptırma derneği yetkilileri tarafından çalışanlar ve hayırseverlerden para toplanmaya başlandı.

Edindiğim bilgiye göre 9-10 yıl para toplama işi devam etti.

Ancak gelin görün ki cami inşaatının temeli bir türlü atılmadı. Bu durum beraberinde birçok dedikoduyu getirmesine rağmen cami derneğinden ve o zamanki Eti Alüminyum yetkililerinden hiçbir açıklama yapılmadı.

İlk yıllarda halk arasında “Ne oldu, temel neden atılmadı?” gibi sorular sorulsa da hiç bir cevap alınamadı.

2000’li yıllarda cami inşaatının yazılı olduğu levha da ortadan kayboldu, kamuoyu da konuyu unuttu ve bir daha hiç gündeme getirilmedi.

45 YILIK HAYAL GERÇEKLEŞTİ

2005 yılında tesislerin özelleştirilerek Cengiz ailesine devredilmesinden sonra bu kadar büyük bir tesiste ibadethane bulunmaması yetkililerin dikkatini çekti.

Tabi öncelikli olarak tesislerin modernize edilmesi ve üretimini artırarak devamının sağlanmasının öncelik olduğunun bilincinde olan Cengiz ailesi modernizasyon çalışmaları ile birlikte güzel bir ibadethanenin yapılmasını da planlamaya başladı.

Sonuçta ibadethanenin temeli atıldı, sessiz sedasız inşaat devam etti ve Kurban bayramının birinci günü bayram namazı ile birlikte ibadete açıldı.

Bayramın 4. Günü Cuma namazını Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Cengiz, Eti Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Cengiz ve Tesislerin çalışanları ile birlikte eda ettik.

Çok güzel bir cami yapılmış, hiçbir masraftan kaçınılmamış, mimari yapısı ile de bölgede tek olduğunu söyleyebilirim.

Etibank Alüminyum Tesisleri,

45 yıl sonra ibadethane hayaline kavuştu.

Başta Cengiz ailesi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum

Bu yazı toplam 590 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim