• İstanbul9 °C
  • Ankara5 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Fakülte gelecek yıl öğrenci alacak

30 Ekim 2017 Pazartesi 08:50

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulunda yeni bölümlerin açılması ve bununla beraber öğrenci sayısının artırılması gerektiği konusunu gündeme getirmekten neredeyse dilimizde tüy bitti.

Kendimiz yazdık kendimiz okuduk, Rektörlük bu konuda hiçbir adım atmadı.

Cengiz ailesinin armağan ettiği Türkiye nin en modern okullarından bir tanesine sahip olmasına rağmen fakültenin şu anda sadece % 10 u dolu. Öğrenci azlığı ve sadece bir bölüm eğitim verdiği için okulun durumu gerçekten içler acısı.

Bu yıl Meslek okullarından dikey geçişin kaldırılması ile Seydişehir MYO da yaklaşık 300 öğrenci azaldı.

Ekonomisi Seydişehir gibi büyük oranda öğrenciye bağlı yerleşim birimlerinde bir öğrencinin bile önemi göz ardı edilemez.

Üniversite yönetimleri başta olmak üzere toplumu idare eden bütün kesimlerin bulundukları yerleşim birimlerinde ekonomik hayatı canlandıracak yatırımları yapması ülkenin gelişmesi, büyümesi ve üretiminin artması için çok önemli.

Bunu gerçekleştirmeyen yöneticilerin bu Ülkeye ihanet ettiği kanaatindeyim.

Çözüm bekleyen konuları tamamen merkezi hükümete bırakmak ve çözümü hükümetten beklemek son derece yanlış.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, Valiler, Üniversite Yönetimleri, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, İş Adamları ülkemize yeni yatırımlar yaparak, ya da yatırım yapan kesimlere aracı olarak tabandan tavana kalkınmanın temellerini atması gerekir.

Gelinen noktada Seydişehir’ de ki üniversite son derece başarısız olmuştur. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker’ i asla suçlamıyorum, öyle tahmin ediyorum ki güvendiği insanlar Rektör Şeker’ i sırtından vurdu ve vurmaya devam ediyor.

“Seydişehir’ in ekonomisi beni ilgilendirmez” diyen bir Dekan, Rektör’ ü sırtından vurmamış da ne yapmıştır.

İdarecilerin mahiyetlerinde çalışacak alt birim yöneticilerini çok iyi seçmeleri gerekiyor. Unutulmasın “İnsana taş uzaktan değil, en yakınlarından gelir”

BAŞKAN TUTAL DEVREDE

Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ ın bir yılı aşkın bir zamandır gündeminde olan Sağlık Bilimleri Fakültesine bina konusu ile ilgili İşadamı Kamil Akkanat ile görüşmelerinin olumlu sonuç verdiğini sizlerle paylaşmıştım.

ZEMİN ETÜT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

2018 -2019 yılında eğitim öğretime açılması planlanan Sağlık Bilimleri Fakültesinin zemin etüt çalışmaları başladı.

İş adamı Kamil Akkanat ile Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir Meslek Yüksek Okulu yanında bulunan arsaya yapılması planlanan Sağlık Bilimleri Fakültesinin zemin etüt çalışmalarını yerinde inceledi.

Zemin etüt çalışmaları ve Belediye tarafından hafriyat çalışmalarına başlanan Sağlık Bilimleri Fakültesi 3 Bin metrekare taban alan, bodrum, zemin kat ve üzeri 3 kat olmak üzere toplam inşaat alanı 13 Bin metrekare olacak, inşaat bir yılda tamamlanacak ve gelecek yıl öğrenci alınacak.

Dikkat çekmek istediğim konu, Başkan Mehmet Tutal’ ın İş adamı Kamil Akkanat ile görüşerek bina yapılmasına aracılık etmesi ve aynı zaman da Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile görüşerek tam desteğini alması.

Böylece ortaya güzel bir sonuç çıktı.

Ülkemiz ancak böyle kalkınır, tabandan tavana doğru yapılacak yatırımlar ile gelişebiliriz.

Başkan Tutal’a, İşadamı Akkanat ve Rektör Şeker’ e çok teşekkür ediyorum.

Hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 621 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim