• İstanbul22 °C
  • Ankara16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FIRSATÇILAR VE KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR DENETLENMELİDİR
14 Mayıs 2022 Cumartesi 11:05

FIRSATÇILAR VE KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR DENETLENMELİDİR

 

Son bir yıldır piyasalarda yaşanan durgunluğun sebep ve çözümleri ile ilgili Seydişehir esnaf ve sanatkârlar odası başkanı İbrahim Aypar bir açıklama yaptı.

Yönetim kurulu adına açıklamayı yapan Başkan Aypar;

Pandeminin etkileri bitmeden başlayan Rusya Ukrayna savaşı derken ülkemizde baş gösteren ekonomik durgunluk en fazla esnaf ve sanatkârı etkilemeye devam ediyor. Petrole, akaryakıta, elektrik, doğalgaza gelen zamlar ve maliyetlerin yükselmesi ekonomik piyasayı tıkanma noktasına getirmiştir. Vatandaşın alım gücünün düşmesi, Bunun yanında artan SSK BAĞ-KUR primleri işyeri kiraları da eklenince esnaf ve sanatkârımız için işin içinden çıkılmaz, kâbus dolu günler yaşanmaya başladı.

Sosyal devlet yapısı gereği acilen reel sektörün, üretimin ve özellikle tarımdaki üretim maliyetlerinin desteklenerek, üretici ve esnafın üzerindeki yoğun zarar baskısının hafifletilmesi gerekmektedir diyen başkan Aypar,

Ayrıca, piyasada ürün ve hizmetlerdeki inanılmaz fiyat artışının devlet birimlerince yeterli şekilde kontrol edilmemesi, kayıt dışı ticaretin önüne geçilememesi piyasada ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır.

Devlete vergisini veren esnafımızın dışında yaklaşık yüzde 20 kadar kayıt dışı vardır. Kayıt dışının kontrol altına alınması için yeterli mücadelenin verilmeyişi, Ülkemiz Ekonomisine ve esnafımıza büyük zarar verdiğine hatta bugün yaşanmakta olan fiyat enflasyonunun denetimsizlikten yaşandığına inanıyoruz. Sorunun çözümü olarak, Devletimizin, bu kötü gidişe radikal kararlar alarak, gerekli desteklerle sıkıntılı durumdaki esnafımızın yanında olmasını bekliyoruz. Dedi.

Bu haber toplam 204 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim