• İstanbul29 °C
  • Ankara32 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Göç tersine dönecek

22 Haziran 2020 Pazartesi 08:47

 

Bir gün gelecek, kentten köylere dönüş başlayacak dense asla inanmazdım. Yaşanan pandemi sonrasında artık Şehirlerden Köye göç başladı.

Corona virüs adlı salgın hastalığın, insanları sosyal mesafeli olmaya zorlamasıyla, işyerlerinin birçoğunun kapatılması ile kentlerde sosyal hayatı asgariye indirdiği gibi büyük ölçüde ekonomik sıkıntı ve işsizlik getirdi.

Bir zamanlar daha iyi bir yaşam isteyerek köylerini terk edenler, mazeret olarak köylerde sosyal yaşam olmadığını bahane ettiler.

Bireysel ve toplu olarak doğup büyüdükleri yerleri terk ederek Metropol kentlere akın akın göç ettiler.

Ülkemizin her bölgesinde, özellikle kırsal kesimlerinde, 1960 ve 70 li yıllarda, çeşitli sebeplerden dolayı, ama başta işsizlik nedeniyle, büyük şehirlere önce mevsimlik çalışmaya gidilmiş, zamanla aileler de alınıp, şehirlere yerleşilmiş.

Büyük şehirlerin merkezden uzak varoşlarına gecekondular yapılmış, böylece de şehirler de köy hayatı yaşanmaya başlamış, ne şehirli olunmuş, ne de köylü olarak kalınmış.

ÜLKE BİLE TERK EDİLDİ

Sadece ülke içinde değil, birçok Avrupa ülkesi ile yapılan işgücü anlaşmaları çerçevesinde Başta, Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkelere göçler oldu.

Buralarda eğitimlerine devam edebilenler okumuş, edemeyenler ise çalışma hayatına atılmış.

Ne yazık ki bu ülkelerde insanlar kaybolup gitmiş, 2.3. nesiller ise nerede ise asimile olmuş.

Anadolu da terk edilen güzelim köyler ise sessizliğe ve yalnızlığa terk edilmiş.

Köylerini terk etmeyen yaşlı kesimin sayıları hızla azalmış, bazı yerlerim birimlerinde 4-5 hane kalmış.

Bunun sonucu olarak da başta Hayvancılık olmak üzere, buğday, arpa, nohut gibi ürünlerin yetiştirilmesi nerede ise yok oldu, köylerde yaşayanlar bile ihtiyaçlarını şehirden karşılar hale geldi.

Şehir yaşamına ayak uyduramayan, ya da ümit ettiği ekonomik gelişmeyi sağlayamayanlar, çok azda olsa köylerine geri döndü, ancak onlarda yeteri kadar başarılı olamadı.

ŞEHİRDEN KÖYE DÖNÜŞ ÇOK HIZLI OLACAK

Şehirlerde yaşam zaten çok zor, buna ilave olarak yaşanan salgın, insanların tüm yaşamlarını aniden alt üst etti.

Salgın sonrasında kapanan işyerleri ve beraberinde işsiz kalan vatandaşlarımız, bugünlere kadar birikimleri ve dayanışma sayesinde şehirlerde yaşamlarını devam ettirdiler.

Bu durumun böyle devam etmesi imkansız. Şu anda yara sıcak, sıcak yara acı vermez, ama soğumaya başlayınca acı hissedilecek.

İşsizlik ile birlikte, yaşanacak ekonomik zorluklar sonucu, bir zamanlar anne ve babalarının kaçtığı köyler cazip hale gelecek ve kentten köye göç dalgası başlayacak.

Tüm bunlar hayal gibi gelebilir,

Ben hayal olarak görmüyorum, Sonbahar da ve daha ileri tarihlerde salgın devam eder, hükümetler de bir dizi yeni önlemler almak zorunda kalırsa, göç hızlanacak,

Böylece sadece üretenler kazanacak.

Üretimlerin de ana dalı, gıda olacak,

Gıda üreten, temiz su kaynaklarına sahip yerleşim birimleri çok daha cazip hale gelecek.

Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim